Wspólnie wykonali oratorium w Lubartowie

Oratorium pod kierunkiem Pawła Bębenka zabrzmiało w Kościele Ojców Kapucynów w Lubartowie, w niedzielę 25 lutego. Utwór „Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi z bł. Honoratem” wykonawcy zaprezentowali po dwudniowych warsztatach muzyczno – duchowych. Dyrygent przeprowadził je z osobami potrafiącymi śpiewać i grać z nut.

Wszystko udało się z pomocą siostry Ancilli ze Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi – Honoratki Duszpasterstwo Powołań. Pomogła także Społeczna Szkoła Muzyczna w Lubartowie i Lubartowski Ośrodek Kultury. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie „Alwernia” wraz z Braćmi Kapucynami oraz Fundacja z Różą.

Jak to się dzieje, że w ciągu dwóch dni grupa ludzi opanowuje utwór wielogłosowy i wykonuje go przed publicznością, mimo że niektórzy z nich nigdy wcześniej nie grali w żadnym zespole?

– Muzykalność jest naturą każdego człowieka – odpowiada Paweł Bębenek. – Pragniemy dobra i piękna – to jest naszym powołaniem, niezależnie od naszej wiary i światopoglądu. Po różne rzeczy sięgają dziś ludzie, aby zaznać miłości, akceptacji i piękna. W Kościele jest to łatwiejsze, natomiast w świecie zupełnie świeckim jest trudniej – mówi Paweł Bębenek i zapewnia, że z człowieka da się wykrzesać maksimum jego własnych możliwości, jeśli jego wiara jest głęboka.

Aleksandra Jędryszka

fotografie: O. Bogdan Augustyniak i Ola Jędryszka