XI Paraolimpiada w SP 3

W Szkole Podstawowej nr 3 im. Piotra Firleja zorganizowano „Paraolimpiadę i warsztaty plastyczne – Poznaj mnie – poznaj siebie”. Pomysł na organizację tego typu imprezy zrodził się 11 lat temu w głowach pań: Oli Berger, Uli Czakon, Małgosi Burzyńskiej i Marty Mitury. Jej kolejna edycja miała miejsce 1 października.

Prowadząca imprezę – nauczycielka SP3 Monika Sulowska serdecznie powitała wszystkich. Gospodarzem spotkania był pan Marian Bober – dyrektor SP 3, który przywitał gości, uczestników wraz z opiekunami oraz wolontariuszy. Obecna była również pani dyrektor Barbara Kurant.

W rozpoczęciu imprezy uczestniczył i zabrał głos Burmistrz Miasta Lubartów pan Janusz Bodziacki i zastępca Zarządu Fundacji Stella im. Agaty Orłowskiej pani Beata Pasek.

Organizatorki potrafiły zarazić swoim zapałem bardzo dużą grupę osób, którzy chętnie co roku pomagają w przygotowaniach i przeprowadzeniu Paraolimpiady. Zawsze znajdują też sponsorów, którzy wspierają finansowo tę inicjatywę. W tym roku pomogli: Urząd Miasta Lubartów, Betax – pan Andrzej Kwiatek, Masarnia i ubojnia pan Tadeusz Harasim Ostrów Lubelski, Piekarnia Szczygiełek Lubartów, Państwo Andrzej i Katarzyna Kubiccy, PSS Społem Lubartów pan Grzegorz Poznański.

Wyjątkowe podziękowania należą się: pani Agnieszce Zarzyckiej i panu Markowi Kowalowi z zespołem Makro, którzy na zakończenie dali krótki, wspaniały koncert. Panu Piotrowi Skibie – garncarzowi, dzięki któremu uczestnicy mogli na kole garncarskim wykonywać gliniane naczynia. Pani Klaudii Prażmo i panu Michałowi Żmurkowi, dzięki którym utrwaliliśmy piękne chwile w Fotobudce. Klubowi Aktywnych Art-Fit z Lubartowa, który poprowadził zawody w nordic walking i pomagał w organizacji spotkania. Fundacji Stella im. Agaty Orłowskiej, która zorganizowała zabawy rekreacyjne – tor przeszkód.

Chórowi szkolnemu pod batutą pani Emilii Sobczak-Chudzik i zespołowi tanecznemu, który prowadzi pani Magdalena Kwiatkowska z SP3, bo to oni swoimi występami uświetnili imprezę. Ogromne podziękowania skierowane były dla wolontariuszy z II LO pod wodzą pani Justyny Świderskiej – Niedobit i wolontariuszy z SP3 z panią Iwoną Bugno i Agnieszką Świderek na czele, oraz bardzo dużej grupie zaangażowanych nauczycieli, którzy swój wolny czas przeznaczyli na pomoc w zorganizowaniu dzisiejszej imprezy.

Paraolimpiada i warsztaty plastyczne mają swój hymn. Piosenkę pt. Pokonaj siebie. Usłyszeliśmy go w wykonaniu chóru szkolnego pod dyrekcją Pani Emili Sobczak- Chudzik, który wszyscy śpiewali i na znak przyjaźni wzięli się za ręce.

Konkurencje rekreacyjno – sportowe poprowadziła pani Marta Mitura. Potem każdy opiekun wraz ze swoją grupą podopiecznych i wolontariuszami udał się na zajęcia zgodnie z harmonogramem. Część grup udała się na warsztaty plastyczne, część na zabawy rekreacyjne. Pozostałe grupy uczestniczyły w zmaganiach sportowych oraz w turnieju piłki nożnej i zawodach nordic walking. W tym roku można było też ulepić miskę z gliny pod okiem garncarza i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w foto-budce. Na wszystkich stanowiskach czekało wiele atrakcji. Poczęstunek serwowany „U Rycha” zapewnił smaczną regenerację sił.

dsc_6395-lubartowiak-960w9O godzinie 13.00 nastąpiło uroczyste zakończenie imprezy, wręczenie dyplomów i podziękowań. Każdy zawodnik otrzymał nagrodę, a grupy otrzymały puchary za udział w konkurencjach rekreacyjnych i warsztatach plastycznych. XI Paraolimpiadę i warsztaty plastyczne zakończył mini koncert zespołu Marko.

W tym roku przybyły do nas uczestnicy i ich opiekunowie z następujących placówek:

– Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie,

– Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Firleju,

– Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Kozicach Dolnych,

– Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Puławach,

– Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Lublinie,

– Podopieczni Fundacji STELLA im. Agaty Orłowskiej z Lubartowa,

– Przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Lubartowie,

– Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubartowie,

– Uczniów z terenu naszego miasta i powiatu z rodzicami.

Organizatorzy.

foto: PeO