Arcymistrzowie w Lubartowie.

Po raz pierwszy w historii Lubartowa szachowym turnieju wzięło udział dwóch arcymistrzów. Łączna pula nagród finansowych i rzeczowych wyniosła ponad 3,5 tys. zł, dopisała również frekwencja – w zawodach udział wzięło 86 osób.

W dniu 17 listopada w Lubartowie, rozegrano bardzo mocno obsadzony XII Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Lubartowskiej Spółdzielczości – „Memoriał Ryszarda Czermińskiego”. Turniej, rozgrywany w obiektach Szkoły Podstawowej nr 3, zgromadził liczne grono uczestników z Polski i z zagranicy (m. in. dwóch arcymistrzów, mistrza międzynarodowego, trzech mistrzów FIDE oraz dwóch mistrzów krajowych). Średni ranking pierwszej dziesiątki turnieju wyniósł 2309 !!!

                Organizatorów i sponsorów reprezentowali: Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki, przedstawicielka Społem „PSS” Jedność w Lubartowie Anna Kowalczyk, Dyrektor LOK Małgorzata Gryglicka – Szczepaniak, Prezes LUKS Jerzy Walczak, Dyrektor SP nr 3 Marian Bober oraz Dyrektor MOSiR Janusz Gierach. Po powitaniu przybyłych gości przez Burmistrza Janusza Bodziackiego, wyjaśnieniu szczegółów technicznych przez sędziego głównego Andrzeja Sykułę, Anna Kowalczyk dokonała uroczystego otwarcia turnieju.

                Zawodnicy rywalizowali w 7 kategoriach, na dystansie 9 rund, przy czasie 15 minut na

                W kategorii C10 wystartowało 15 uczestników. Najlepszym okazał się Paweł Węgrzyniak (5 pkt) z MUKS Gambit Międzyrzec Podlaski, który dzięki punktacji pomocniczej pokonał Dominika Seredyna (5 pkt) z Puław. Trzeci był Daniel Łosicki (4,5 pkt) z MUKS Gambit Międzyrzec Podlaski.

                W kategorii D10, udział wzięły 4 zawodniczki. Pierwsze miejsce zajęła Patrycja Waszczuk (4,5 pkt) z MUKS Gambit Międzyrzec Podlaski, druga była Julia Drob (4,0 pkt) z LUKS Tempo Ożarów, trzecia zaś Edyta Smolak (2,5 pkt) z UKS Grom Krężnica Jara.

                W kategorii C14 sklasyfikowano 12 uczestników. Najlepszym okazał się Mateusz Markowski (5,5 pkt), który wyprzedził Pawła Topolana (5 pkt) i Kamila Pydę (5 pkt) – wszyscy MKS Start Lublin.

                W kategorii D14 wystartowało 7 uczestniczek. Po rozegraniu 9 rund, okazało się, że dwie zawodniczki – Agata Topolan i Weronika Frączek, obydwie z MKS Start Lublin, uzyskały taką samą liczbę 5,5 punktów oraz miały identyczne wyniki w klasyfikacjach pomocniczych. Tym samym zajęły exe quo I miejsce. Trzecia była Marlena Walenciuk (5 pkt)  z miejscowości Tulniki.

                W kategorii C18 rywalizowało 4 zawodników. Pierwsze miejsce zajął Adrian Juchimiuk (4,5 pkt) z Wierzchowin, drugi był Kacper Mendrek (4 pkt) z Lubartowa, trzeci Dawid Walenciuk (3 pkt) z Tulnik.

                W najmniej obsadzonej kategorii D18, zwyciężyła Antonina Góra (UKS GIM DWÓJKA Tomaszów Lubelski, przed Aleksandrą Kopiś (3 pkt) z Działynia.

                W kategorii open, sklasyfikowano 86 uczestników. Rywalizacja w tej grupie była bardzo zacięta i trwała aż do ostatniej rundy, w której na ostateczne zwycięstwo szansę miało 5 szachistów. O poziomie rywalizacji niech świadczy fakt, że żadnemu z zawodników nie udało się zgromadzić maksymalnej liczby punktów. Pomiędzy zwycięzcą a jedenastym zawodnikiem, różnica wynosiła zaledwie 1 punkt.

                Nie obyło się bez niespodzianek. W trzeciej rundzie, będący zdecydowanym faworytem pojedynku Wołodymyr Małaniuk z Ukrainy, grając na pierwszej szachownicy, uległ po pasjonującej końcówce Pawłowi Dziubińskiemu z Lublina. Wołodymyr Małaniuk – to arcymistrz szachowy, zwycięzca wielu europejskich turniejów, 3 krotny reprezentant Ukrainy na olimpiadach szachowych, medalista drużynowych i indywidualnych mistrzostw świata. Ale i Paweł Dziubiński to ciekawa postać. W roku 2007 został mistrzem Polski szkół średnich. Był pretendentem do tytułu mistrza świata w chessboxingu (szachoboks), dwukrotnie zwyciężał w Pucharze Polski w Armwrestlingu (siłowanie na rękę).

                W końcowej klasyfikacji open, pierwsze miejsce zajął Michaił Kozakov (7,5 pkt) arcymistrz z Ukrainy, przed Wołodymyrem Małaniukiem (7,5 pkt) i Michałem Praszakiem (7 pkt) z Drakona Lublin.

                W klasyfikacji kobiet najlepsze były wymienione wcześniej Agata Topolan i Weronika Frączek (zwyciężczynie kategorii D14).

                Najlepszym zawodnikiem z Lubartowa okazał się Dariusz Jarosiński (6,5 pkt), który m.in. w VI rundzie wygrał z w/w Pawłem Dziubińskim. Gdyby wcześniej „nie zgubił” pół punktu w pojedynku z Agatą Topolan, miałby szansę znaleźć się nie dalej niż na siódmej pozycji.

                Najstarszym uczestnikiem był Tadeusz Maleszyk z Lubartowa (1936 r), najmłodszym zaś pięcioletni Tomasz Topolan z Lublina.

                Szczegółowe wyniki turnieju, znajdują się na stronie: www.szachylubartow.republika.pl

                Nagrody zwycięzcom wręczali: Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Lubartowie Władysław Mikucewicz i Dyrektor MOSiR Janusz Gierach.

                Fundatorami nagród byli: Urząd Miasta Lubartów, Bank Spółdzielczy w Lubartowie, „Społem” PSS „Jedność” w Lubartowie Gminna i Rejonowa Spółdzielnia Samopomocy Chłopskiej, Lubartowski Ośrodek Kultury w Lubartowie, Lubartowski Uczniowski Klub Sportowy w Lubartowie, Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Lubartowie, „Intergraf” s.c. w Lubartowie, Restaurację „Zgoda” oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubartowie.

Zwycięzcy kategorii open otrzymali: puchary (miejsca I-III), nagrody finansowe (miejsca I-VI) oraz dyplomy (miejsca I-X).
Zwycięzcy w 6 kategoriach dziewcząt i chłopców, otrzymali puchary i nagrody rzeczowe (miejsca I-III) oraz dyplomy (miejsca I-X).

                Wśród wszystkich uczestników turnieju rozlosowano 30 publikacji literatury szachowej.

                Pięciu najlepszych zawodników z Lubartowa, otrzymało szachowe programy komputerowe, i byli to: Dariusz Jarosiński, Wiktor Budzyński, Michał Lisek, Kacper Mendrek i Stanisław Włoch.

                Koordynatorzy turnieju Janusz Gierach i Piotr Opolski (będący w czasie turnieju sędzią rundowym), dziękują wszystkim w/w sponsorom oraz Piekarni Bigoraj Jeżowski – za słodki poczęstunek, Dyrektorowi i pracownikom SP nr 3 – za pomoc w przygotowaniu turnieju i w jego trakcie, dziewczętom z Gimnazjum nr 1 w Lubartowie: Adzie Gierach, Agacie Simoniuk, Weronice Marzęcie i Idze Topyle – za pomoc w przebiegu turnieju. Dziękujemy także lubartowskim mediom za zainteresowanie i obsługę medialną turnieju.

Organizatorzy