DUŻE ZMIANY W PIŁKARSKIM LEWARCIE

Z nowymi prezesem i trenerem Lewart zamierza walczyć o awans do III ligi

Okres między zakończeniem sezonu, a inauguracją nowego, to w niższych klasach rozgrywkowych zwykle czas spokoju. Tegoroczne wakacje w Miejskim Klubie Sportowym Lewart Lubartów można określić w kategorii dużych zmian. Zanim piłkarze rozpoczęli treningi pracowite dni mieli działacze. Do nowego sezonu Lewart przystąpi z nowymi prezesem i trenerem. Rozgrywki w IV lidze lubelskiej rozpoczną się 15 sierpnia.

IV liga lubelska w sezonie 2019/2020 składała się będzie z 16 zespołów: Podlasie Biała Podlaska (spadkowicz z III ligi), Łada 1945 Biłgoraj, Victoria Żmudź, Górnik II Łęczna, Lublinianka Lublin, Kryształ Werbkowice, Tomasovia Tomaszów Lubelski, Kłos Chełm, Powiślak Końskowola, Orlęta Łuków, Włodawianka Włodawa, Lewart Lubartów (drużyny w poprzednim sezonie grające w IV lidze) oraz Granit Bychawa, Unia Hrubieszów, Huragan Międzyrzec Podlaski, Sparta Rejowiec Fabryczny (beniaminkowie).

Poprzedni sezon zespół z Lubartowa zakończył na drugim miejscu w ligowej tabeli. Najwyraźniej ambicje i aspiracje lubartowskiego klubu zostały mocno pobudzone. Przed startem nowego sezonu Lewart postrzegany jest jako poważny kandydat do wywalczenia awansu do III ligi.

Pod koniec czerwca z działalności w Lewarcie zrezygnował prezes Dariusz Karwat. Jego obowiązki przejął Maciej Jaworski, dla którego jest to powrót na stanowisko prezesa. Nowy-stary szef musiał bardzo szybko podjąć strategiczną decyzję. Z Lewartem pożegnał się trener Łukasz Mierzejewski, który wybrał prowadzenie Avii Świdnik, czyli zespołu z III ligi. Jako szkoleniowiec Łukasz Mierzejewski odnotował w Lubartowie bardzo dobre wyniki. Pracował przez blisko dwa sezony. Najpierw poprowadził drużynę do czwartego miejsca, zaś w ostatnim sezonie Lewart zakończył rozgrywki na drugim miejscu. Prezes Jaworski do pracy w Lubartowie zaangażował Tomasza Bednaruka, w poprzednim sezonie prowadzącego klub ze Świdnika. Nowy szkoleniowiec przystąpił do pracy w Lubartowie w bardzo dobrym nastroju. Po pierwsze jest to powrót Tomasza Bednaruka do Lubartowa. Jako zawodnik występował w lubartowskim klubie w sezonie 2004/2005. Drugi powód do zadowolenia, to praca działaczy, czyli budowa silnego zespołu, aspirującego do awansu. Już za prezesury Macieja Jaworskiego umowy z Lewartem podpisała czwórka doświadczonych piłkarzy. Umowę na drugi sezon parafował Michał Budzyński, który w poprzednich rozgrywkach był centralną pozycją defensywy, dodatkowo również drugim strzelcem drużyny. Dwaj kolejni piłkarze, których zobaczymy w barwach Lewartu, to znani już w Lubartowie Dawid Pożak i Hubert Kotowicz. Dawid, to wychowanek lubartowskiego klubu. Z Lewartu przeniósł się do Wisły Puławy. Z zespołem tym występował w I i II lidze. Ostatni sezon spędził w III-ligowym Motorze Lublin. Hubert Kotowicz grał w Lewarcie w sezonie 2015/2016. Ostatnie trzy lata to występy w Chełmiance Chełm na szczeblu IV i III ligi. Nowym piłkarzem jest także Konrad Nowak. To doświadczony napastnik, który w swojej karierze grał m.in. w takich klubach jak Górnik Łęczna, Motor Lublin, czy Wisła Puławy. To zawodnik, który potrafi zdobywać bramki.

Patrząc na kadrę Lewartu z rundy wiosennej, to odnotowujemy drobne ubytki osobowe. Lewart stracił Sergiusza Prusaka, który został trenerem bramkarzy w Górniku Łęczna. Z zespołem nie trenują Artur Szkutnik, Dawid Kuźma i Patryk Stopa. Początkowo trenowali Jakub Wankiewicz i Dawid Pikul, jednak ich gra w Lewarcie stoi pod znakiem zapytania. Z wypożyczeń powrócili Arkadiusz Golda, Robert Mitura i Dawid Iskierka. W meczach kontrolnych regularnie występuje tylko ten ostatni. Z zespołem trenuje kilku młodych piłkarzy, zarówno wychowanków, jak też z innych klubów. Po ciężkiej kontuzji do zajęć wrócił bramkarz Adrian Parszyszek. Zagrał już nawet w jednym sparingu.

Przygotowując się do nowego sezonu piłkarze Lewartu rozegrali już trzy mecze kontrolne. W spotkaniach tych „biało-niebiescy” wygrali 5:0 z Ładą 1945 Biłgoraj i 3:1 Orlętami Łuków oraz przegrali 1:2 z Motorem Lublin. W planach są jeszcze pojedynki z Avią Świdnik, Podlasiem Biała Podlaska i Lublinianką Lublin.

Dokumentacja spotkań kontrolnych piłkarzy Lewartu:

Łada 1945 Biłgoraj – Lewart Lubartów 0:5 (0:4); gole dla Lewartu zdobyli: Karol Bujak i Hubert Kotowicz – po 2 oraz Aleks Aftyka – 1.

Skład Lewartu: Zawodnik testowany – Ponurek, Budzyński, Michna, Iskierka, Szafrański, Adrian Pikul, Kotowicz, Pożak, Bujak, Fularski, a także Kozieł, Wankiewicz, Golda, Zieliński, Terlecki, Majewski, Duda, Pokrywka, Dawid Pikul, Filipczuk, Aftyka.

Motor Lublin – Lewart Lubartów 2:1 (2:0); gola dla Lewartu zdobył Grzegorz Fularski.

Skład Lewartu: Zawodnik testowany – Ponurek, Budzyński, Michna, Iskierka, Szafrański, Kotowicz, Pożak, Najda, Bujak, Nowak, a także Majewski, Pokrywka, Adrian Pikul, Filipczuk, Aftyka, Fularski i trzech zawodników testowanych.

Orlęta Łuków – Lewart Lubartów 1:3 (1:1); gole dla Lewartu zdobyli: Grzegorz Fularski – 2 oraz Karol Bujak – 1.

Skład Lewartu: Zawodnik testowany – Ponurek, Budzyński, Michna, Terlecki, Szafrański, zawodnik testowany, Pożak, Bujak, Najda, Nowak, a także Parzyszek, Majewski, Adrian Pikul, Filipczuk, Aftyka, Gliniak, Iskierka, Fularski i zawodnik testowany.

Kolejny mecz kontrolny podopieczni Tomasza Bednaruka rozegrają w Lubartowie. W sobotę 27 lipca o godzinie 11.00 rozpocznie się spotkanie z Avią Świdnik, czyli poprzednim zespołem, który prowadził trener Bednaruk. Obecnie zespół ten prowadzi Łukasz Mierzejewski, poprzedni szkoleniowiec Lewartu.

Znany jest już terminarz rozgrywek czwartej ligi lubelskiej w rundzie jesiennej sezonu 2019/2020. Lubartowianie rozpoczną zmagania od dwóch wyjazdowych spotkań. Na inaugurację, we czwartek 15 sierpnia spotkają się ze spadkowiczem z III ligi – Podlasiem Biała Podlaska. W drugiej kolejce (17-18 sierpnia) zagrają z Victorią Żmudź. W trzeciej kolejce „biało-niebiescy” pierwszy raz zaprezentują się przed własną widownią, a przeciwnikiem będzie Włodawianka Włodawa. Rundę jesienną zespół z ulicy Parkowej zakończy w weekend 9-10 listopada domowym spotkaniem z Orlętami Łuków.

Tekst i fot. Ireneusz Góźdź/archiwum, www.lewartlubartow.com

 

 

 

 

 

 

 

 

W niebieskiej koszuli prezes Lewartu Maciej Jaworski
W niebieskiej koszuli prezes Lewartu Maciej Jaworski

 

 

 

Tomasz Bednaruk
Tomasz Bednaruk