Fenomen lubartowskiego taekwon-do

Trzydzieści lat temu rozpoczęła się historia lubartowskiego taekwon-do. Rozpoczęła się za sprawą Jerzego Jeduta, który od początku związany jest z tą sztuką walki. Jak już informowaliśmy, 16 stycznia br. sekcja taekwon-do Miejskiego Klubu Sportowego „Lewart” AGS Lubartów obchodziła swój jubileusz. Dziś, w reportażu Ireneusza Góździa przypominamy historię i podsumowujemy osiągnięcia klubu.

 Na początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku, pod wpływem filmów ukazujących różne wschodnie sztuki walki, w Polsce zrodziło się zapotrzebowanie na takie dyscypliny sportu. W tym czasie lubartowianin Jerzy Jedut trenował już taekwon-do w Akademickim Klubie Taekwon-do Politechniki Lubelskiej. Prezes tego klubu zaproponował mu, aby w Lubartowie stworzył sekcję i rozpropagował tę dyscyplinę sportu. Jerzy Jedut spotkał się z dużą życzliwością ze strony Romana Kornackiego – dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Lubartowie.

Szkoła użyczyła sali gimnastycznej na treningi

– Doskonale pamiętam początki taekwon-do w Lubartowie mówi Jerzy Jedut. – Pierwsze zajęcia odbyły się 16 stycznia 1983 roku. Grupa ćwiczących liczyła ponad 60 osób i wywodziła się głównie z uczniów lubartowskich szkół średnich – Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego.

Tak właśnie rozpoczęła się historia lubartowskiego taekwon-do. Dyscyplina ta stopniowo zrobiła w Lubartowie oszałamiającą karierę. Przez sale treningowe „przewinęło” się ponad 3000 osób. Najlepsi i najbardziej wytrwali zostali reprezentantami kraju. Ponad 100 osób zdobywało medale na zawodach mistrzowskich – mistrzostwa Polski, Europy i świata w różnych kategoriach wiekowych. W lokalnej społeczności powszechnie znani są najwybitniejsi przedstawiciele lubartowskiego taekwon-do, m.in.: Jerzy Jedut, Anita Pasek-Suska, bracia Jarosław i Mariusz Suska, Aneta Kołodziej-Klepacz, Mariusz Wałach, rodzeństwo Daniel i Ilona Działa, rodzeństwo Miłosz i Kaja Moskaluk, Marcin Wronowski.

W październiku 1979 roku

swoją przygodę z taekwon-do, w sekcji TKKF Motor Lublin rozpoczął Jerzy Jedut. Zaledwie po trzech latach własnych treningów, mając zielony pas (6 kup), poprowadził w Lubartowie pierwsze zajęcia w nowoutworzonej sekcji. Historyczna data dla lubartowskiego taekwon-do, to 16 stycznia 1983 roku. Już po kilku tygodniach treningów, w lutym 1983 roku najzdolniejsi adepci pojechali do Lublina na pierwszy egzamin na stopnie uczniowskie. W grupie tej byli m.in.: Ryszard Błazucki, Małgorzata Pikula, Albert Różniewski, Bogdan Rudkowski, Marzena Sypniewska. W wakacje tego samego roku w Ostrowie Lubelskim zorganizowano pierwszy w historii sekcji obóz szkoleniowy. Uczestnicy mieszkali w namiotach nad jeziorem, a trenowali na świeżym powietrzu. Do najbardziej zaawansowanych w tym czasie należeli: Bogdan Rudkowski, Piotr Demucha, Dariusz Karasiński, Albert Różniewski, Paweł Orłowski, Grzegorz Różniewski, Grzegorz Bujakowski i Marek Gaweł. W czerwcu 1984 roku sekcja taekwon-do po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowała się lubartowskiej publiczności. Na boisku Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, taekwondocy w ramach święta sportu szkolnego przedstawili pokaz swych umiejętności. Elementy samoobrony, rozbicia i układy oglądało i entuzjastycznie przyjęło ponad 500 osób – uczniów szkoły i mieszkańców miasta.

Do 1987 roku taekwon-do nie miało w Polsce swojego systemu współzawodnictwa. Dlatego na początku lubartowianie startowali w kick boxingu.

 Historycznym, bo pierwszym sukcesem

było zdobycie przez Waldemara Staszka brązowego medalu podczas międzynarodowych mistrzostw Warszawy w kick boxingu w 1985 roku. Po raz pierwszy na najwyższym stopniu podium stanął Bogdan Rudkowski. Działo się to podczas Pucharu Europy w kick boxingu w 1986 roku. W 1987 roku rozegrano w Lublinie ogólnopolski turniej taekwon-do, w którym zawodnicy walczyli o prawo startu w mistrzostwach świata. Po tych zawodach dwaj lubartowianie – Bogdan Rudkowski i Waldemar Staszek, zostali powołani do reprezentacji Polski. Reprezentowali nasz kraj na mistrzostwach świata, które wówczas odbyły się w Atenach. Był to dla nich pierwszy tak poważny start. Trzeba dodać, że udany. Staszek zajął miejsce 5-8, a Rudkowski 9-16. Pierwsze medalowe sukcesy w taekwon-do miały miejsce na I Mistrzostwach Polski, które w 1988 roku odbyły się w Lublinie. Jarosław Suska, Bogdan Rudkowski i Waldemar Staszek indywidualnie zdobyli złote medale, zostając Mistrzami Polski. Pierwszym i od razu wspaniałym sukcesem międzynarodowym było zdobycie Pucharu Świata w Korei w 1989 roku przez Jarosława Suskę.

Od tego czasu trwa wspaniała passa sukcesów podopiecznych Jerzego Jeduta – głównego twórcy potęgi lubartowskiego taekwon-do.

 

Podsumowaniem tych trzydziestu lat obecności w naszym mieście będzie organizacja XXVI Mistrzostw Polski seniorów. Impreza odbędzie się w Lubartowie w dniach 7-9 czerwca.

————————————————-

 Niemal z każdych zawodów o znaczącej randze

– mistrzostwa Polski, Europy i świata – lubartowianie przywożą liczne trofea. Początkowo, mimo iż zdecydowana większość zawodników mieszkała i trenowała w Lubartowie, to reprezentowała lubelskie kluby: Akademicki Klub Taekwon-do Politechniki Lubelskiej, Wojewódzką Federację Sportu w Lublinie oraz Lubelski Sportowy Klub Taekwon-do. Dopiero od 1991 roku (juniorzy) i od 1992 roku (seniorzy) lubartowianie reprezentują Miejski Klub Sportowy „Lewart” Lubartów, a od kilku lat Miejski Klub Sportowy „Lewart” AGS Lubartów.

Do końca 2012 roku zawodnicy reprezentujący Lewart, a wcześniej lubelskie kluby zdobyli ponad 1000 medali (wliczając konkurencje drużynowe) na zawodach mistrzowskich. Krążki te zdobyło ponad 100 osób. Dziewięcioro z nich może pochwalić się tytułem indywidualnego Mistrza Świata. Są to: Jarosław Suska, Anita Pasek-Suska, Mariusz Wałach, Miłosz Moskaluk, Daniel Działa, Ilona Działa, Monika Kosior, Justyna Szajuk i Beata Bocian.

 Sztandarową postacią taekwon-do w Lubartowie jest Jerzy Jedut

– posiadacz stopnia VII dan, trener II klasy. To on założył sekcję i rozpoczął nauczanie tej sztuki walki. Z jego nazwiskiem związane są niemal wszystkie sukcesy lubartowskiego taekwon-do. W latach 1987 – 1995 był trenerem reprezentacji Polski mężczyzn i kobiet. Pod jego opieką pierwszy Polak zdobył tytuł indywidualnego Mistrza Świata. Od 1991 roku pełni funkcję wiceprezesa ds. szkoleniowych Polskiego Związku Taekwon-do. Cały czas związany jest z lokalnym sportem, będąc członkiem zarządu i prezesem Miejskiego Klubu Sportowego „Lewart” AGS Lubartów. Jednak największe sukcesy odnosi Jerzy Jedut jako trener klubowy.

Lewart zaliczany jest do ścisłej czołówki klubów polskiego taekwon-do

Odnosi się to szczególnie do rywalizacji seniorów, gdzie lubartowianie z reguły wygrywają klasyfikację medalową podczas mistrzostw Polski. Przez trzydzieści lat Jerzy Jedut wychował blisko 30 osób, które będąc zawodnikami lubartowskiej sekcji,  reprezentowali Polskę i zdobywali medale podczas mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Wyniki te przekładały się na różne nagrody i wyróżnienia. Chyba największym z nich jest doroczna Państwowa Nagroda I Stopnia Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, ostatnio przemianowana na Nagrodę Ministra Sportu i Turystyki. Wyróżnienie to przyznawane jest za sukcesy podopiecznych, którzy w danym roku zdobyli medal olimpijski lub medal mistrzostw świata. Rocznie około stu polskich trenerów odbiera nagrody wraz z pamiątkowym dyplomem. Jerzy Jedut taką nagrodę odbierał już kilkanaście razy.

Od kilku lat do grona najlepszych trenerów taekwon-do zalicza się także Jarosław Suska.

Mimo, iż sam ciągle występuje w zawodach jako zawodnik, z powodzeniem realizuje się jako trener. Jego najbardziej znanym wychowankiem jest Marcin Wronowski. Również Jarosław Suska jest laureatem Państwowej Nagrody I Stopnia Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu oraz Nagrody Ministra Sportu i Turystyki.

 Co jest źródłem sukcesów lubartowskiego taekwon-do?

– Według mnie – twierdzi Jerzy Jedutźródłem sukcesów moich podopiecznych jest fakt, że od początku istnienia sekcji w Lubartowie, główny nacisk kładziemy na wyszkolenie techniczne zawodników. Zawsze marzyłem, aby stworzyć grupę, która dorówna Koreańczykom – mistrzom taekwon-do. Trafiłem na zdolną młodzież i można stwierdzić, że to się nam udało. Zawodnicy potrafili całkowicie zaangażować się w trening i na efekty nie trzeba było długo czekać. Ukoronowaniem tego były pierwsze tytuły indywidualnych mistrzów świata seniorów, jakie w 2001 roku zdobyli dwaj zawodnicy Lewartu – Jarosław Suska i Miłosz Moskaluk.

Naturalną sprawą jest to, iż nowi zawodnicy trafiający do sekcji chcą dorównać starszym kolegom. Są nimi zafascynowani, obserwują ich treningi i szybko się uczą. Gdyby teraz rozpocząć pracę w Lubartowie, ciężko byłoby osiągnąć podobne wyniki i „wskoczyć” do krajowej czołówki.

Trzydzieści lat tradycji

oraz wysoki poziom techniczny zawodników Lewartu sprawiają, że lubartowianie w kadrze Polski stanowią od kilkunastu lat liczną grupę.

Za wszystkimi sukcesami lubartowskiego taekwon-do kryją się ludzie. Bez nich, ich zaangażowania, bezinteresowności i poświęcenia, nie byłoby tak wspaniałych wyników. Pierwszoplanową postacią jest Jerzy Jedut. Jego rola w propagowaniu taekwon-do w Lubartowie jest ogromna. Wspaniały szkoleniowiec wychował liczną grupę reprezentantów Polski, co w tak małym środowisku jest rzeczą niezwykłą i dlatego – fenomenalną. Dzięki jego zaangażowaniu w Lubartowie odbyło się kilka imprez, mających znaczną rangę. W 1993 roku z okazji 450 – lecia Lubartowa odbył się międzypaństwowy mecz taekwon-do mężczyzn Polska – Wielka Brytania. W 1996 roku Lubartów gościł najlepszych krajowych zawodników, którzy uczestniczyli w IX Mistrzostwach Polski seniorów. Także w 2003 roku w naszym mieście rywalizowali seniorzy podczas swych mistrzostw Polski. W 1999 roku do Lubartowa przyjechała liczna grupa młodzieży, która rywalizowała o medale VI Mistrzostw Polski juniorów młodszych. Zawody te rozgrywane były w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Sześć lat później ponownie Lubartów był gospodarzem krajowych mistrzostw juniorów młodszych. Wielką renomę i wspaniałą oprawę miał międzypaństwowy mecz taekwon-do Czechy – Ukraina – Szwecja – Polska. Impreza ta odbyła się w marcu 2002 roku. Ostatnią dużą imprezą zorganizowaną w Lubartowie był międzynarodowy mecz taekwon-do Anglia – Finlandia – Rosja – Niemcy – Szwecja – Rumunia – Polska (1 kwietnia 2005 r.).

Dziesięć lat temu na łamach „Lubartowiaka” zawodnicy Lewartu mówili tak:

– Dla większości z nas taekwon-do to nie tylko splendor, pieniądze i olimpiada, ale głównie PRAWDA, PRZYJAŹŃ, WIERNOŚĆ TRADYCJI i LUDZIE – zgodnie z zasadami, które wpaja nam generał Choi – twórca jedynego i prawdziwego taekwon-do.

GRZECZNOŚĆ, UCZCIWOŚĆ, WYTRWAŁOŚĆ, SAMOKONTROLA i ODWAGA – hasła te przyświecają naszym codziennym spotkaniom z taekwon-do.

Takie właśnie jest lubartowskie taekwon-do. Podsumowaniem tych trzydziestu lat obecności w naszym mieście będzie organizacja XXVI Mistrzostw Polski seniorów. Impreza odbędzie się w Lubartowie w dniach 7-9 czerwca.

Ireneusz Góźdź, fot. www.tkd.lewart.pl

 

 


 

 

Pierwsze zdjęcie

 

Jedno z pierwszych zdjęć lubartowskiej sekcji taekwon-do. Wykonano je w 1983 roku

 

 

 

Jerzy Jedut

 

Jerzy Jedut – główny twórca sukcesów lubartowskiego taekwon-do

 

 

 

Anita i Miłosz

 

Najlepsi zawodnicy Mistrzostw Polski seniorów w 2002 roku – Anita Pasek-Suska i Miłosz Moskaluk

 

 

 

Reprezentanci 2009

 

Lubartowska część reprezentacji Polski seniorów w taekwon-do w 2009 roku. Od lewej: Daniel Działa, Dawid Dudek, Ilona Działa, trener Jerzy Jedut, Jarosław Suska, Marcin Wronowski i Michał Dziubicki

 

 

MŚ Nowa Zelandia

 

Lubartowianie podczas Mistrzostw Świata w Nowej Zelandii w 2011 roku. W górnym rzędzie od lewej: Daniel Działa, Ilona Działa, Jarosław Suska. W dolnym rzędzie od lewej: Kaja Moskaluk, Bartosz Guz, Justyna Szajuk

 

 

 

30 lat

 

Jubileusz 30-lecia sekcji. Zdjęcie wykonano 16 stycznia 2013 roku