Lewart dostał licencję na grę w III lidze

Lewart Lubartów otrzymał licencję, uprawniającą do gry w III lidze. Tym samym już niebawem do naszego miasta zawitają trzecioligowe rozgrywki. Obecnie piłkarze odpoczywają, jednak już za kilka dni rozpoczną przygotowania do nowego sezonu.


Lewart będzie beniaminkiem rozgrywek na szczeblu III ligi. Przed poprzednim sezonem z lubartowskiego obozu dochodziły jasne i klarowne deklaracje. Celem było wywalczenie awansu i zostało to zrealizowane. W związku z pandemią koronawirusa stało się tak w niecodziennych okolicznościach, jednak bezsprzecznie w ciągu całego sezonu Lewart był najlepszą drużyną w lubelskiej IV lidze. Teraz przed „biało-niebieskimi” poprzeczka została zawieszona znacznie wyżej. Nowy sezon zapowiada się ciekawie pod względem sportowym. Będzie to zapewne czas wytężonej pracy dla piłkarzy i sztabu szkoleniowego. Nie mniejsze wyzwanie czeka działaczy. Można powiedzieć, że pierwsze poważne zadanie już za nimi. Proces licencyjny zakończył się przyznaniem licencji. Kolejne zadanie, to zapewnienie stabilności finansowej. Budżet klubu powinien umożliwiać spokojne funkcjonowanie. Wiadomo, że im więcej funduszy znajdzie się w kasie, tym lepszy poziom sportowy powinna prezentować drużyna. Działacze lubartowskiego klubu pracują, by środki którymi dysponują pozwoliły na coś więcej, niż tylko walka o utrzymanie.
Ważnym czynnikiem wpływającym na sytuację drużyny jest infrastruktura sportowa. W tym temacie w ostatnim czasie w Lubartowie wiele się zmieniło. Należy dodać, że zmiany są fundamentalne. Z boiska ze sztuczną nawierzchnią piłkarze korzystają już od dłuższego czasu. Teraz Lubartów może się pochwalić nowoczesnym stadionem piłkarskim. Nowy obiekt czeka na uroczyste otwarcie i na pierwszy oficjalny mecz. Ostatnie dotychczasowe ligowe spotkanie piłkarze Lewartu rozegrali 17 listopada ubiegłego roku. Na starym i historycznym już boisku pokonali Huczwę Tyszowce 5:0. Strzelcem ostatniej bramki był Dawid Pożak. Ostatni mecz na starym stadionie Lewart rozegrał 26 listopada. W półfinale Pucharu Polski na szczeblu Lubelskiego Związku Piłki Nożnej podopieczni Tomasza Bednaruka przegrali 0:1 z Avią Świdnik. Teraz nastała era nowego obiektu. Na pierwszy mecz o ligowe punkty na obiekcie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubartowie czekają władze miejskie, piłkarze i działacze klubu oraz liczne grono kibiców.
Piłkarze Lewartu ostatni wspólny trening odbyli 4 czerwca. Dostali od sztabu szkoleniowego nieco ponad dwa tygodnie wolnego. Na pierwszym treningu rozpoczynającym przygotowania do nowego sezonu spotkają się 22 czerwca. Przygotowując się do rundy jesiennej jedenastka z Lubartowa rozegra kilka spotkań kontrolnych. Obecnie ustalone są mecze z następującymi przeciwnikami: Świdniczanka Świdnik (27 czerwca), Granit Bychawa (4 lipca), Avia Świdnik (8 lipca), Stal Kraśnik (11 lipca), Lublinianka Lublin (15 lub 22 lipca), Siarka Tarnobrzeg (25 lipca).
Termin startu nowego sezonu w III lidze nie jest jeszcze znany. Najprawdopodobniej odbędzie się to na początku sierpnia.
Tekst i foto Ireneusz Góźdź