NAJWAŻNIEJSZE SUKCESY LUBARTOWSKIEGO SPORTU W 2019 ROKU

Rozpoczął się już 2020 rok. Zapewne przyniesie wiele sukcesów i będzie obfitował w liczne wydarzenia sportowe z udziałem naszych przedstawicieli. Zanim jednak będziemy cieszyli się z medali, pucharów i rekordowych osiągnięć lubartowskich sportowców, powracamy do ubiegłorocznych wydarzeń. W subiektywnej, redakcyjnej ocenie podsumowujemy lubartowski sport w 2019 roku.

PIŁKA NOŻNA

To był bardzo udany rok dla piłkarzy Lewartu Lubartów. W pierwszym półroczu zespół prowadził Łukasz Mierzejewski. Na zakończenie sezonu 2018/2019 wraz z podopiecznymi zajął drugie miejsce w tabeli, co jest najlepszym wynikiem od kilku lat. Ekipa Lewartu w trakcie rozgrywek prezentowała równą formę. „Biało-niebiescy” odnotowali dwie długie serie bez porażek. Między 7, a 17 kolejką lubartowianie przez 11 spotkań byli niepokonani. Natomiast sezon zakończyli serią 6 kolejnych zwycięstw (od 25 do 30 kolejki). Na wyróżnienie zasługuje gra defensywna zespołu. W 30 pojedynkach, Lewart stracił zaledwie 20 goli, co jest najmniejszą liczbą ze wszystkich drużyn w lidze. Dużo do gry drużyny wnosili najbardziej doświadczeni zawodnicy – Michał Budzyński i Karol Bujak, a wiosną Sergiusz Prusak. Klubowa młodzież miała kogo podpatrywać i od kogo uczyć się. W trakcie sezonu kolejni młodzi piłkarze z zespołu juniorów dostawali szansę występów w zespole seniorów. Największą ilość spotkań zaliczyli Daniel Gliniak i Kacper Muzyka.

W wakacyjnej przerwie między rozgrywkami w lubartowskim klubie doszło do dużych zmian. Rozpoczęło się od zmiany prezesa. Miejsce Dariusza Karwata zajął Maciej Jaworski. Druga istotna zmiana dotyczyła trenera. Z Lubartowa odszedł Łukasz Mierzejewski, a nowym szkoleniowcem został Tomasz Bednaruk. Nowi prezes i trener postawili sobie jasny cel – awans do III ligi. Założenie to wspierają władze miejskie, a dodatkowym argumentem jest zbliżająca się do końca budowa nowoczesnego stadionu w Lubartowie. Już wiosną piłkarze Lewartu zagrają na nowym obiekcie. Walka o awans została przez działaczy i szkoleniowców odpowiednio przygotowana. Przed sezonem do Lewartu trafiło trzech doświadczonych piłkarzy – pomocnicy Dawid Pożak i Hubert Kotowicz oraz napastnik Konrad Nowak. Te ruchy kadrowe w połączeniu z innymi transferami spowodowały, że jedenastka z Lubartowa jest postrzegana jako główny kandydat do wywalczenia promocji.

W trakcie rundy jesiennej ekipa z Lubartowa potwierdziła, że jest poważnie zainteresowana wygraniem rozgrywek. Na półmetku sezonu Lewart jest liderem. Mimo ciągłej presji podopieczni Tomasza Bednaruka są w stanie sprostać oczekiwaniom. Wynik sportowy osiągnięty przez nasz zespół jest zgodny z założeniami. Lewart jest liderem i tak ma być na zakończenie sezonu. Oczywiście zdarzyły się słabsze momenty, jednak całokształt należy uznać za więcej niż dobry. Zespół przegrał tylko dwa ligowe spotkania, a w dwóch podzielił się z rywalami punktami. W pozostałych jedenastu zgarnął komplet punktów. Na wyróżnienie zasługuje gra obronna zespołu. Lewart stracił tylko 11 goli, co jest najlepszym wynikiem w lidze. Nieco zastrzeżeń można mieć do gry ofensywnej. Czasem brakowało skuteczności pod bramką przeciwnika. Jednak całościowa ocena rundy jesiennej może być tylko pozytywna. Najważniejszy jest cel końcowy, czyli wiosenny awans do III ligi.

W Lubartowie dobrze wygląda proces szkolenia dzieci i młodzieży. Realizowane jest to w trzech klubach – Lewarcie, MOSiR Lubartów i Orliku.

TENIS STOŁOWY

W tej dyscyplinie odbywa się największa liczba imprez, w której przedstawiciele Lubartowa odnoszą liczne sukcesy. Sekcja tenisa stołowego Lewartu jest prężnym ośrodkiem szkolenia młodzieży w naszym województwie. W lipcu podczas zebrania Lubelskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego dokonano omówienia i podsumowania zakończonego sezonu rozgrywkowego 2018/2019. Miejski Klub Sportowy „Lewart” Lubartów okazał się najlepszy wśród 42 klubów, jakie brały udział w rozgrywkach. Podopieczni trenera Jakuba Sagana mocno usadowili się w czołówkach kilku kategorii wiekowych. Drugą lokatę w wojewódzkim zestawieniu zajęła Anna Lipska (juniorki), zaś na trzecim miejscu uplasowali się Julia Wójcik (kadetki) i Bartosz Kowalczyk (juniorzy). Tuż za podium, czyli na czwartych miejscach znaleźli się: Maria Karczmarz (żaczki), Aleksandra Zgierska (młodziczki), Wiktor Kozioł (młodzicy), Karolina Wójtowicz (kadetki) i Łukasz Drzewiecki (juniorzy).

Pingpongiści Lewartu w ubiegłym roku wzięli udział w Mistrzostwach Polski w czterech kategoriach wiekowych. Odbyły się wtedy zawody centralne, podczas których walczono o medale Mistrzostw Polski młodzików, juniorów, kadetów i żaków. Aby zagrać w gronie najlepszych zawodników w kraju, wcześniej trzeba było zająć wysokie lokaty w rywalizacji wojewódzkiej i zakwalifikować się na ogólnopolskie finały.

Aleksandra Zgierska i Wiktor Kozioł wystąpili w Mistrzostwach Polski młodzików. Anna Lipska, Łukasz Drzewiecki i Bartosz Kowalczyk wystąpili w Mistrzostwach Polski juniorów. Julia Wójcik i Karolina Wójtowicz zaprezentowały się w Mistrzostwach Polski kadetów. Maria Karczmarz wystąpiła w Krakowie w Mistrzostwach Polski żaków w tenisie stołowym. I chociaż przedstawiciele Lewartu nie sięgnęli po medale, to ich występy należy ocenić pozytywnie. Już sam fakt zakwalifikowania się na zawody centralne jest dla pingpongistów Lewartu znaczącym sukcesem.

Na arenie wojewódzkiej pingpongiści Lewartu odnotowali wiele znaczących sukcesów. Podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego w różnych kategoriach wiekowych zdobyli ponad 60 medali.

W Lubartowie funkcjonuje także drugi klub sportowy, występujący w zawodach tenisa stołowego – Miejski Klub Sportowy Stowarzyszenie Tenisa Stołowego Lubartów. W ubiegłym roku przedstawiciele STS Lubartów zdobyli 7 medali mistrzostw województwa w różnych kategoriach wiekowych. Podwójnym złotym medalistą Mistrzostw Województwa Lubelskiego młodzieżowców został Mateusz Baranowski.

TAEKWON-DO

Zawodnicy sekcji taekwon-do Lewartu Lubartów to od lat ambasadorowie Lubartowa na sportowych arenach Polski, Europy i świata. W 2019 roku podopieczni trenerów Jerzego Jeduta i Jarosława Suski odnotowali wiele znaczących sukcesów. Do najbardziej wartościowych należą medale zdobyte podczas Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy i Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. W liczbach osiągnięcia te przedstawiają się następująco: 153 zdobyte medale podczas różnego rodzaju zawodów, w tym: 21 medali Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, 26 medali Mistrzostw Polski, 106 medali na zawodach międzynarodowych, krajowych i wojewódzkich. Lewart sześć razy zajmował pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej różnego rodzaju zawodów.

W dniach 24-27 kwietnia w Inzell w Niemczech odbyły się XV Mistrzostwa Świata juniorów i XXI Mistrzostwa Świata seniorów w taekwon-do. W zawodach uczestniczyło 1234 sportowców z 64 państw. W skład reprezentacji Polski wchodziło 61 osób, w tym szóstka to zawodnicy Miejskiego Klubu Sportowego „Lewart” AGS Lubartów: seniorzy – Zuzanna Gadzała, Monika Wiater, Jakub Gadzała, Marcin Wronowski oraz juniorzy – Ilona Kubera i Adam Bronisz. Reprezentacja Polski w klasyfikacji generalnej zajęła drugie miejsce, zdobywając 29 medali – 6 złotych, 11 srebrnych i 12 brązowych. Przedstawiciele Lewartu wnieśli istotny wkład w ten wynik dzięki jedenastu wywalczonym krążkom. Zuzanna Gadzała i Ilona Kubera zostały Mistrzyniami Świata. Medalistami światowych zawodów zostali także Jakub Gadzała, Monika Wiater i Marcin Wronowski. W Niemczech mieliśmy jeszcze dwóch przedstawicieli Lubartowa – Jarosława Suskę i Jerzego Jeduta. Pierwszy z nich jest trenerem reprezentacji Polski kobiet, zaś drugi prezesem Polskiego Związku Taekwon-do.

W październiku w Sarajewie (Bośnia i Hercegowina) odbyły się XXXIV seniorów i XXV juniorów Mistrzostw Europy taekwon-do ITF. Udział w dorobku medalowym polskiej reprezentacji mieli zawodnicy Lewartu. Barw narodowych broniła piątka podopiecznych trenerów Jerzego Jeduta i Jarosława Suski. Byli to seniorzy – Zuzanna Gadzała, Jakub Gadzała i Marcin Wronowski oraz juniorzy – Amelia Małyska i Adam Bronisz. Zawodnicy Lewartu wrócili do domu z dorobkiem 12 krążków – 2 złotych, 6 srebrnych i 4 brązowe. Po cztery medale zdobyło rodzeństwo Zuzanna i Jakub Gadzałowie. Trzy razy na podium stawała Amelia Małyska, dla której był to debiut w zawodach takiej rangi. Swój europejski medal wywalczył także Marcin Wronowski. Bez medalu wrócił do domu jedynie Adam Bronisz.

Wiele było sukcesów na arenie krajowej. Zawodnicy Lewartu należą do ścisłej czołówki klubów wśród seniorów. Podczas Mistrzostw Polski seniorów zdobyli 14 medali – 4 złote, 4 srebrne i 6 brązowych. Pięć medali wywalczyli przedstawiciele Lewartu w trakcie Mistrzostw Polski juniorów oraz siedem w trakcie Mistrzostw Polski juniorów młodszych. Kolejnych kilkadziesiąt krążków zdobyli młodzi zawodnicy podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw juniorów, juniorów młodszych i młodzików.

LEKKA ATLETYKA I BIEGANIE

Słabsze niż zwykle wyniki osiągnęli w ubiegłym roku zawodnicy Młodzieżowego Klubu Lekkoatletycznego „Nefryt” Lubartów. Złożyło się na to kilka czynników, z długotrwałą chorobą prezesa i równocześnie trenera Wiesława Nowaka włącznie. Miejmy nadzieję, że lekkoatletyka w Nefrycie niebawem odżyje i będzie przeżywała okres świetności.

W Lubartowie mamy liczną grupę biegaczy, którzy startują w wielu imprezach. W grupie tej jest kilka osób, które zaliczają się do czołówki polskich biegaczy. Z naszego miasta wyprowadził się Bartosz Ceberak i teraz odnosi sukcesy, reprezentując Rzeszów. Wypadł Bartek, ale sukcesami na skalę ogólnopolską mogą się pochwalić Wioletta Dessauer, Grzegorz Pożak, Martyna Dejnecka, Magdalena Wójcicka i Andrzej Orłowski.

W sobotę 26 października odbył się I Górski Maraton Świętokrzyski. Dystans nieco ponad 42 kilometrów pokonało 126 osób. Na trasie Nowa Słupia – Święty Krzyż – Święta Katarzyna – Święty Krzyż – Nowa Słupia przewyższenia wynosiły 1500 metrów. Na tej trudnej i wymagającej trasie znakomicie spisała się Martyna Dejnecka. Lubartowianka w końcówce biegu stoczyła pasjonujący pojedynek z trzema rywalkami. Na mecie była pierwsza, a różnica między czołową czwórką wyniosła niespełna minutę.

W niedzielę 27 października odbył się 3. Półmaraton Lubelski. Trasę długości nieco ponad 21 kilometrów pokonało 825 osób. W tej grupie byli liczni przedstawiciele Lubartowa. Najszybciej trasę pokonał Andrzej Stażyński (Klementowice). Wśród kobiet najlepsza okazała się lubartowianka Magdalena Wójcicka, reprezentująca SKB Kraśnik.

Wyniki lubartowian, którzy ukończyli bieg: 22. Andrzej Orłowski (5 w kategorii M16), 34. Grzegorz Pożak, 49. Magdalena Wójcicka (1 wśród kobiet, 1 w kategorii K16), 81. Wioletta Dessauer (6 wśród kobiet, 1 w kategorii K40), 101. Radosław Jankowski, 119. Marcin Socha, 226. Wojciech Machaj, 257. Tomasz Machnikowski, 399. Michał Serewa, 480. Józef Kaniewski, 505. Piotr Opolski, 514. Marek Danił, 537. Grzegorz Machnikowski, 619. Jarosław Dobrzyński, 645. Bartosz Szczypiński, 664. Barbara Niewczas (93 wśród kobiet), 724. Ireneusz Machnikowski, 755. Antoni Olesiejuk.

W niedzielę 10 listopada odbył się bieg górski Lament Świętokrzyski. Start i meta umiejscowione były w Świętej Katarzynie koło Kielc. Zawodnicy mieli do wyboru dwie trasy – 80 i 34 km. Na krótszej trasie w grupie 170 osób bardzo dobrze spisali się lubartowianie – Wioletta Dessauer i Grzegorz Pożak. Wśród kobiet zwyciężyła Dessauer, która trasę pokonała w 3 godziny, 18 minut i 5 sekund. Najlepszy mężczyzna na pokonanie trasy potrzebował 3 godziny i 11 sekund. Jako czwarty linię mety minął Pożak z czasem 3 godziny, 6 minut i 41 sekund. Dłuższą trasę pokonały 72 osoby, w tym Jacek Krok z Lubartowa. Na mecie zameldował się na 48 miejscu, razem z Radosławem Malesą z Leszkowic.

W poniedziałek 11 listopada w Poznaniu odbył się Bieg Niepodległości RunPoland 2019. Była to masowa impreza biegowa. Dystans 10 kilometrów pokonało 11.635 osób, w tym kilkoro lubartowian. Dodatkowo były to 8. Mistrzostwa Polski Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w biegu na 10 kilometrów. Znakomicie w tej rywalizacji spisała się lubartowianka Magdalena Wójcicka. Reprezentując klub SKB Kraśnik linię mety minęła na 158 miejscu, zajmując 7 miejsce w rywalizacji kobiet. Miejsca naszych biegaczy: 85. Andrzej Orłowski, 2042. Tomasz Machnikowski, 2805. Kamil Machnikowski, 2837. Paweł Majcher, 3109. Katarzyna Iwaniuk-Mroczek (307 wśród kobiet), 4049. Bartosz Szczypiński, 8360. Ireneusz Machnikowski.

SZACHY

Królewska dyscyplina sportu ma w naszym mieście liczne grono miłośników. W Lubartowskim Ośrodku Kultury cyklicznie rozgrywane są imprezy szachowe. W turniejach i różnego rodzaju zawodach z powodzeniem startują przedstawiciele Lubartowskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego. Podopieczni Piotra Opolskiego w 2019 roku odnotowali kilka znaczących sukcesów, z medalami Mistrzostw Województwa włącznie. Osoby, które w ubiegłym roku odniosły największe sukcesy to: Dominik Raczyński, Wiktor Opolski, Weronika Dajek, Julia Szczerba, Aleksandra Szczerba, Ksawery Fidut, Aleksander Opolski, Franciszek Baran.

SPORT SZKOLNY

Miniony rok był bardzo udany dla uczniów lubartowskich szkół, którzy brali udział w licznych imprezach sportowych, organizowanych w ramach rywalizacji szkolnego związku sportowego. Najważniejsze sukcesy odnieśli przedstawiciele tenisa stołowego. Uczeń Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie Bartosz Kowalczyk zdobył złoty medal w finale ogólnopolskim szkolnego turnieju „Z UKS-u do AZS-u”.

W Drzonkowie odbył się Ogólnopolski Turniej Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych w tenisie stołowym. W gronie 21 szkół znalazła się Szkoła Podstawowa nr 3 w Lubartowie, reprezentująca województwo lubelskie. W drużynie „Trójki” wystąpiły: Agata Lipska, Karolina Wójtowicz i Ola Karwat. Dziewczętom towarzyszył nauczyciel wychowania fizycznego Andrzej Pawłowski. To były udane zawody dla uczennic lubartowskiej szkoły. W rywalizacji ze starszymi rywalkami pokazały się z dobrej strony. Ostatecznie zakończyły finał krajowy na 11 miejscu.

Akademicki Związek Sportowy w Warszawie był organizatorem imprezy sportowej „Z UKS-u do AZS-u”. Rywalizacja odbywała się w pięciu dyscyplinach sportowych: tenisie stołowym, koszykówce, piłce siatkowej, futsalu i ergometrze wioślarskim. Finał krajowy odbył się w dniach 6-8 grudnia w Warszawie. Ze stolicy uczniowie lubartowskich szkół wrócili z czterema medalami. Wszystkie zdobyli przedstawiciele Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie w tenisie stołowym.

W kategorii chłopców całe podium zajęli uczniowie lubartowskiego „Chopina”. Zwyciężył Bartosz Kowalczyk, wyprzedzając Mateusza Baranowskiego i Łukasza Drzewieckiego. W gronie dziewcząt Julia Wójcik zdobyła brązowy medal. W Warszawie grała także Katarzyna Jusiak, reprezentująca II LO w Lubartowie. W zmaganiach indywidualnych uplasowała się na piątym miejscu. Drużynowo zespoły z naszego województwa zajęły pierwsze (chłopcy) oraz drugie miejsce (dziewczęta).

Kilka medali zdobyli uczniowie lubartowskich szkół podczas Mistrzostw Województwa w różnych dyscyplinach sportu, m.in. w tenisie stołowym i sztafetowych biegach przełajowych.

29 listopada w Świdniku odbyło się podsumowanie rywalizacji w ramach wojewódzkiego sportowego roku szkolnego 2018/2019. Współzawodnictwo odbywało się w trzech kategoriach: Igrzyska dzieci (szkoły podstawowe do klasy VI), Igrzyska młodzieży szkolnej (klasy VII i VIII szkół podstawowych oraz klasy III gimnazjów) oraz Licealiada (szkoły ponadgimnzajalne).

Wśród dzieci najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 7 w Świdniku. W gronie młodzieży szkolnej pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 11 w Chełmie. W ramach licealiady zwyciężył Zespół Szkół nr 2 w Lubartowie. Puchar i pamiątkowe dyplomy odebrali: dyrektor szkoły Anna Wójtowicz, wicedyrektor i nauczyciel wychowania fizycznego Zbigniew Sajda oraz nauczyciele wychowania fizycznego Joanna Góźdź, Marek Kitliński i Beata Sajda. Zwycięstwo lubartowskiego „Chopina” w tej klasyfikacji, to ogromny sukces całej szkolnej społeczności. Jest to największe sportowe osiągnięcie w dotychczasowej historii szkoły.

W pozostałych kategoriach w czołówce wojewódzkiej znalazła się Szkoła Podstawowa nr 3 w Lubartowie. Wśród młodzieży szkolnej zajęła siódme, zaś w gronie dzieci dziesiąte miejsce.

Oto najlepsze szkoły w województwie oraz miejsca placówek z terenu naszego powiatu:

Igrzyska dzieci – 144 sklasyfikowane szkoły

1. SP 7 Świdnik, 10. SP 3 Lubartów, 15. SP 1 Lubartów, 36. SP 4 Lubartów, 62. SP Wólka Rokicka, 71. SP Firlej, 90. SP Kamionka, 105. SP Wola Sernicka, 133. SP Samoklęski.

Igrzyska młodzieży szkolnej – 165 sklasyfikowanych szkół

1. SP 11 Chełm, 7. SP 3 Lubartów, 60. SP Kock, 80. SP Łucka, 89. Gimnazjum Firlej, 90. Gimnazjum Sportowe Lubartów, 128. SP Wólka Rokicka.

Licealiada – 120 sklasyfikowanych szkół

1. Zespół Szkół nr 2 w Lubartowie, 26. II LO Lubartów, 55. Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie, 85. Zespół Szkół w Kocku.

W klasyfikacji powiatów zwyciężyło Miasto Chełm. Powiat Lubartowski zajął piąte miejsce.

INNE DYSCYPLINY SPORTOWE

W Lubartowie obecne są także inne dyscypliny sportowe. Ich przedstawiciele potrafią już zaistnieć na zawodach wojewódzkich, a nawet krajowych. Chodzi o pływaków (m.in. Kaja Wróblewska) i przedstawicieli MMA. W Lewarcie mamy sekcję kolarstwa, a w ramach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji działalność prowadzi sekcja tenisa ziemnego.

LUBARTOWSKIE IMPREZY SPORTOWE

Lubartów może być postrzegany, jako miasto przyjazne dla sportu. Dowodem tego są liczne imprezy, organizowane w różnych dyscyplinach sportu. W ubiegłym roku mieszkańcy Lubartowa mogli uczestniczyć w rolach widzów, kibiców i czynnych uczestników m.in. w: Międzywojewódzkich Mistrzostwach juniorów, juniorów młodszych i młodzików w taekwon-do ITF, Ogólnopolskim Biegu Lewarta, Biegu Pokój i Dobro, Święcie Roweru, Lubartowskim Półmaratonie „Bez granic” oraz Szóstce „Bez granic”, imprezie biegowej „Lubartowskie Biegi Niepodległości”, Mikołaju z Taekwon-do, licznych turniejach i zawodach szachowych, rodzinnym turnieju tenisa stołowego „Mamo, tato, pograj z nami”, a także „Mikołajkach z MOSIREM”.

Opracował: Ireneusz Góźdź