WIRTUALNY BIAŁYSTOK PÓŁMARATON

W tym roku koronawirus pokrzyżował plany sportowcom, w tym biegaczom. Imprezy biegowe niemal całej części sezonu wiosennego zostały odwołane. Jednak część miłośników biegania cały czas trenowała, czekając na odmrażanie sportu. Na masowe imprezy sportowe musimy jeszcze poczekać. Obecnie wiele sfer naszego codziennego życia odbywa się zdalnie i wirtualnie. Okazuje się, że biegać i uczestniczyć w rywalizacji także można wirtualnie, choć biega się jak najbardziej klasycznie. Przykładem na to jest Wirtualny PKO Białystok Półmaraton.

Wirtualna rywalizacja odbyła się w dniach 8-24 maja. Każdy biegacz sam decydował kiedy biegnie – rano, w południe, czy wieczorem. Organizatorzy zachęcali, by półmaraton przebiec najszybciej, jak się umie, albo dobrze bawić się w czasie marszobiegu. Oczywiście wszystko musiało się odbyć z zachowaniem obowiązujących rygorów sanitarnych. Po ukończeniu biegu każdy zawodnik przesłał organizatorom zdjęcie lub zrzut z ekranu aplikacji do biegania, jako potwierdzenie przebiegnięcia dystansu. Na tej podstawie dokonano klasyfikacji uczestników.

Półmaraton pokonało ponad 2600 osób. Zawodnicy biegali w różnych warunkach i na różnych trasach. Najlepsi „wykręcili” bardzo dobre czasy – mężczyzna czas 1:07:15, a kobieta 1:16:54. Wyzwanie podjęło też kilkoro lubartowian. Najlepiej spisał się Marcin Socha, który uzyskał czas 1:35:20 i został sklasyfikowany na 114 miejscu.

Miejsca i czasy pozostałych biegaczy z Lubartowa podczas Wirtualnego PKO Białystok Półmaratonu: 261. Tomasz Machnikowski (1:41:48), 338. Bartosz Szczypiński (1:43:58), 421. Sławomir Bartoń (1:46:45), 782. Katarzyna Smolak (103 wśród kobiet, 1:54:57), 1980. Barbara Niewczas (550 wśród kobiet, 2:20:46).

Można też było pokonać dystans półmaratonu w etapach (liczyło się przebiegnięcie łącznie dystansu 21,1 km). W ten sposób „połówkę” pokonało 1111 osób, a wśród nich trójka lubartowian. Grzegorz Machnikowski zajął 85 miejsce z łącznym czasem 1:48:35. Iwona Szczypińska została sklasyfikowana na 663 miejscu (267 wśród kobiet) z czasem 2:25:38, zaś Dorota Świderek na 720 miejscu (303 wśród kobiet) z czasem 2:29:07.