Wystąpili na Mistrzostwach Polski

Jak już informowaliśmy, w Płocku odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w lekkiej atletyce. W zawodach, które były Mistrzostwami Polski juniorów młodszych w lekkiej atletyce wystąpili przedstawicieli Młodzieżowego Klubu Lekkoatletycznego „Nefryt” Lubartów – Jakub Pydyś i Bogumiła Nowosacka.

Jakub Pydyś w eliminacjach rzutu oszczepem uzyskał rekord życiowy – 57,68 m. Z siódmym rezultatem oszczepnik Nefrytu awansował do finału. W bezpośredniej walce o medale zawodnicy rywalizowali od początku. Tym razem Jakub rzucił 57,08 m, który to wynik dał mu ostatecznie ósme miejsce. W swoim roczniku (1995) Kuba osiągnął najlepszy wynik. Medaliści rzucili ponad 65 m (I klasa sportowa). Pydyś uzyskał II klasę sportową.

Nieco gorzej powiodło się najmłodszej uczestniczce dwóch serii eliminacyjnych w biegu na 800 metrów kobiet – Bogumile Nowosackiej. Na metę przybiegła z czasem 2:25,39 min., czyli słabszym o 4 sekundy od „życiówki”. Zabrakło jej niewiele ponad sekundę, aby awansować do finałowego biegu.

W mistrzostwach w Płocku rywalizowało 796 zawodników urodzonych w latach 1994-1995. Sklasyfikowano 212 klubów, czyli te, które punktowały. Nefryt w gronie 9 klubów z Lubelszczyzny zajął 4 miejsce.

– Jestem przekonany, że za rok, w następnej mistrzowskiej imprezie, wymieniona dwójka zawodników Nefrytu powalczy o miejsca w ścisłej czołówce kraju mówi trener Nefrytu Wiesław Nowak. Kuba, Bogusia i Milena Szczęch są z rocznika 1995. Aby tak się stało koniecznym warunkiem jest pozyskanie dodatkowego sponsora, oprócz miejskiego samorządu. Duże nadzieje na przyszłość wiążę również z perspektywicznymi młodzikami biegającymi dłuższe dystanse – Bartoszem Szumiłą oraz Jakubem Saganem.

Sukcesy lekkoatletyczne w Lubartowie nie są tylko przypisane Nefrytowi. Jeszcze w trakcie poprzedniego roku szkolnego duże osiągnięcie stało się udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubartowie. Piotr Lewin, Łukasz Bodziak, Patryk Mucha i Michał Kula wywalczyli tytuł mistrzów województwa lubelskiego w sztafecie 4×100 metrów. Dzięki temu zdobyli prawo reprezentowania województwa w Mistrzostwach Polski w sztafetach lekkoatletycznych. Mistrzowska impreza – Krajowy finał w biegach rozstawnych Vena Sport Festiwal 2011 odbyła się w Łodzi. Tam podopieczni Jerzego Walczaka przeżyli wspaniałą sportową przygodę. Z czwartym czasem zakwalifikowali się do finału. W najważniejszym biegu zawodów zajęli zaś szóste miejsce. Oprócz aspektu sportowego impreza miała również charakter lekkoatletycznego święta. Młodzi zawodnicy mieli okazję spotkania ze sławami polskiego sportu – lekkoatletami Marcinem Urbasiem i Urszulą Włodarczyk oraz koszykarką Elżbietą Trześniewską.

ig