ZUZANNA GADZAŁA I ILONA KUBERA MISTRZYNIAMI ŚWIATA W TAEKWON-DO

11 medali światowego championatu zawodników Lewartu Lubartów

W dniach 24-27 kwietnia w Inzell w Niemczech odbyły się XV Mistrzostwa Świata juniorów i XXI Mistrzostwa Świata seniorów w taekwon-do. W zawodach uczestniczyło 1234 sportowców z 64 państw.

W skład reprezentacji Polski wchodziło 61 osób, w tym szóstka to zawodnicy Miejskiego Klubu Sportowego „Lewart” AGS Lubartów: seniorzy – Zuzanna Gadzała, Monika Wiater, Jakub Gadzała, Marcin Wronowski oraz juniorzy – Ilona Kubera i Adam Bronisz. Reprezentacja Polski w klasyfikacji generalnej zajęła drugie miejsce, zdobywając 29 medali – 6 złotych, 11 srebrnych i 12 brązowych. Przedstawiciele Lewartu wnieśli istotny wkład w ten wynik dzięki jedenastu wywalczonym krążkom. W Niemczech mieliśmy jeszcze dwóch przedstawicieli Lubartowa – Jarosława Suskę i Jerzego Jeduta. Pierwszy z nich jest trenerem reprezentacji Polski kobiet, zaś drugi prezesem Polskiego Związku Taekwon-do.

Lubartowscy medaliści Mistrzostw Świata w taekwon-do:

Zuzanna Gadzała – I miejsce drużynowe walki, II miejsce – drużynowe techniki specjalne, II miejsce drużynowe układy formalne

Jakub Gadzała – II miejsce drużynowe walki, II miejsce drużynowe techniki specjalne, III miejsce drużynowe testy siły

Monika Wiater – III miejsce indywidualne układy formalne kat. III dan, II miejsce drużynowe układy formalne

Marcin Wronowski – III miejsce indywidualne układy formalne kat. III dan, II miejsce drużynowe układy formalne

Ilona Kubera – I miejsce drużynowe techniki specjalne.

Po powrocie do Lubartowa poprosiliśmy Jarosława Suskę o opinię na temat najważniejszych zawodów taekwon-do.

– Jako cała reprezentacja wróciliśmy na podium Mistrzostw Świata, a przez moment liczyliśmy nawet na pokonanie Argentyny. Występ w niemieckim Inzell uważam za bardzo dobry. Zaprocentowała ciężka praca na zgrupowaniach i w klubach. Każdy występ w Bawarii był z tzw. duchem, wszystkie zawodniczki dały z siebie tyle, ile były w stanie dać na ten moment. Walczyły do końca w każdej konkurencji i schodziły z maty z poczuciem realizacji planów taktycznych. Jeszcze raz podkreślę, że dziewczyny stanęły na wysokości zadania. O rywalizacji drużynowej mogę mówić tylko w superlatywach. Złoto zdobyły seniorki w walkach, w tym Zuzanna Gadzała oraz juniorki w technikach specjalnych, m.in. Ilona Kubera. Srebro wywalczyły Polki w układach formalnych (w składzie zawodniczki Lewartu Monika Wiater i Zuzanna Gadzała), a brąz w technikach specjalnych (kolejny medal Zuzanny Gadzały). W układach formalnych III dan brązowy medal zdobyła Monika Wiater. Powtórzyła osiągnięcie sprzed dwóch lat z Dublina i znów znalazła się na podium. Bardzo dobry występ zanotowali seniorzy Lewartu Jakub Gadzała i Marcin Wronowski. Kuba był mocnym punktem drużyny, co podkreślił trzema medalami. Cieszę się z sukcesu mojego klubowego podopiecznego Marcina Wronowskiego. Wrócił do domu z dwoma krążkami, w tym brązowym za indywidualne układy formalne III dan.

ig