Na biologii o nowotworach w II LO

8 marca II LO gościliło Przemysława Drabika, studenta IV roku medycyny, który poprowadził spotkanie dotyczące nowotworów.

Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, jak powstają nowotwory, czym się różni nowotwór od raka, które rodzaje nowotworów są najbardziej niebezpieczne oraz  w jaki sposób można się przed nimi bronić.

Pan Przemysław przedstawił nam główne przyczyny powstania nowotworu np. palenie tytoniu i nieodpowiednie odżywianie. Około 80% nowotworów złośliwych u ludzi jest związanych ze szkodliwym wpływem środowiska, złymi nawykami i niezdrowym stylem życia oraz z wieloletnim narażaniem się na działanie czynników rakotwórczych w związku z wykonywanym zawodem. 

Uczniowie dowiedzieli się również jak leczy się niektóre nowotwory oraz jak bardzo ważne są badania profilaktyczne,  których celem jest wykrywanie nawet najwcześniejszych zmian. Należą do nich na przykład samobadanie skóry czy piersi, a w przypadku osób palących tytoń – coroczne prześwietlenia klatki piersiowej. Pan Przemek zwrócił również uwagę na niepokojące objawy, z którymi należy zgłosić się do lekarza, bo wczesne zdiagnozowanie nowotworu daje szanse na całkowite wyleczenie.

Nowotwory występują powszechnie i stanowią poważny problem społeczny, ale jesteśmy w stanie z nimi walczyć. Gałąź medycyny zajmująca się nowotworami – onkologia – poczyniła w ostatnich latach ogromne postępy. Wyjaśniono, w jaki sposób powstaje wiele nowotworów, zidentyfikowano czynniki, które prowadzą do ich powstania, opracowano wiele sposobów ich wczesnego wykrywania oraz receptury leków o dużej skuteczności.

Dziękujemy Panu Przemysławowi za ciekawe przedstawienie informacji i za odpowiedzi na zadawane przez młodzież pytania.

II LO