50 lat lubartowskiego Muzeum. Wystawa na jubileusz

W tym roku Muzeum Ziemi Lubartowskiej świętuje jubileusz swojego istnienia. Z tej okazji przygotowano wystawę. A na niej fotografie, dokumenty, pamiątki z 50 lat działalności muzeum oraz współpracującego z nim Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego.

W trakcie otwarcia wystawy przypomniano postać Stefana Werchrackiego, który w 1960 roku podarował dworek przy ul. Kościuszki na muzeum. Chciał w ten sposób upamiętnić syna Ryszarda, uczestnika powstania warszawskiego. Siedziba ta to zabytkowy budynek z przełomu XVIII i XIX wieku. Według lokalnej tradycji miał być domem gen. Józefa Dwernickiego, dowódcy ułanów.

Ekspozycja to dokumenty, fotografie, eksponaty, artykuły z gazet,  pamiątki z działalności LTR i Muzeum. Znajdziemy też wspomnienia o osobach związanych z z działalnością placówek.

Dorobek tych lat jest imponujący. Na wystawie zaprezentowano jedynie sygnalnie: wydawnictwa, okolicznościowe kartki i foldery, sesje popularno-naukowe, konkursy, aukcje prac na rzecz kościoła Ojców Kapucynów, kwesty na renowacje starych nagrobków na cmentarzu parafialnym, uroczystości i spotkania, warsztaty, koncerty, imprezy plenerowe, odczyty ale także pamiątkowe tablice, nazwy ulic oraz herb i hymn miasta – wymienia dyrektor Ewa Sedziemierz.

Na przestrzeni 50 lat muzeum przygotowało ponad 150 wystaw czasowych. Tematyka prezentowanych ekspozycji była różnorodna od etnograficznej, historycznej po numizmatyczną, archeologiczną, filatelistyczną. Prezentowano je zarówno w budynku muzeum jak również w innych miejscach : szkołach, zakładach pracy, placówkach kultury, witrynach sklepów, plenerze.

Podczas otwarcia wystawy przywołano nieżyjących już prezesów oraz działaczy Komisji Miłośników Historii Lubartowa, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Lubartowskiej, Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego oraz Muzeum Regionalnego.

Prezes LTR Maria Kozioł podziękowała wszystkim, którzy przez 65 lat działalności LTR wspomagali regionalistów w ich pracy.

Z okazji jubileuszu muzeum przygotowało okolicznościowe wydawnictwo „Historia pewnej inicjatywy” opowiadające o 50 latach działalności placówki.

Wystawa będzie czynna w salach Muzeum Ziemi Lubartowskiej do końca grudnia 2020 r.

Katarzyna Wójcik