„Dzień Noc Dzień” – malarstwo Rafała Ereta w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Muzeum Ziemi Lubartowskiej zaprasza do odwiedzenia wystawy prac Rafała Ereta pt.„Dzień Noc Dzień”. Wystawa obejmująca 22 obrazy artysty, będzie dostępna do maja.

Artysta urodził się 1 marca 1970 roku w Lubartowie. Jako młody chłopak trafił na zajęcia do pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie. Kilka lat po maturze w lubartowskim liceum wyjechał do Holandii, gdzie ukończył Wydział Malarstwa Gerrit Rietveld Academy w Amsterdamie.

W Holandii mieszkał i tworzył w okresie od 1993 do 2003 roku.Po powrocie do Polski związał się z lubelską Galerią Sztuki Wirydarz, gdzie w 2013 r. zrealizował pierwszą indywidualną wystawę swoich obrazów. Wystawa prac Ereta została uznana za jedno z najciekawszych przedsięwzięć wystawienniczych w Lublinie w 2013 roku. Od tego czasu malarstwo Ereta cieszy się dużym zainteresowaniem środowiska artystycznego: jego prace trafiają na wystawy w całej Polsce m.in. na Warszawskie Targi Sztuki, do Płockiej Galerii Sztuki, Galerii Gardzienice, Miejskiej Galerii Sztuki w Chorzowie, Muzeum Lubelskiego na Zamku, „Królikarni” w Warszawie oraz do najlepszych kolekcji krajowych i zagranicznych. Obecnie mieszka i tworzy w rodzinnym Lubartowie. Jego twórczość to głównie malarstwo sztalugowe, murale oraz okazjonalnie land art.
W Muzeum Ziemi Lubartowskiej Rafał Eret wystawia swoje obrazy po raz pierwszy.

„Noc Dzień Noc – to malarstwo sztalugowe o tematyce osadzonej w sferze realizmu magicznego, w którym świat realny bywa wieloznaczny i zaklęty. Pejzaże, portrety, sceny wodne, kompozycje metaforyczne, zwierzęta, oniryczne kwiaty z wyczuwalnym cieniem tajemnicy wciągają nasi zaciekawiają. Ten niepowtarzalny język przekazu to oaza ciszy i spokoju. Rafał Eret z otaczającego świata wydobywa nowe znaczenia, to, co brzydkie, codzienne, opatrzone aż do znudzenia, nagle zmienia się w zauważalną estetycznie wartość.”

Anna Jakoniuk