Górskie motywy w Galerii Trzech Obrazów

Kolejne prace można oglądać w Galerii Trzech Obrazów w Lubartowskim Ośrodku Kultury. Tym razem autorem jest Bartłomiej Bednarczyk – lubartowianin, alpinista, sportowiec. Prace będą dostępne do 25 stycznia 2022 r.

Góry są dla Bartłomieja – jak sam przyznaje – kompasem wyznaczającym kierunek drogi życiowej. Nie jest to droga łatwa. Jednakże w życiu nie chodzi o łatwość. Trud wspinaczki, niewygody podróży, szczególnie do krajów afrykańskich i azjatyckich, czyhające niebezpieczeństwo ze strony ludzi, zwierząt, czy samej natury, to wszystko składa się na los wędrowca.

Każdy miłośnik gór przeżywa kontakt z nimi na swój sposób. Można powiedzieć, że z perspektywy człowieka, który w minionym półwieczu bardziej kontemplował góry, niźli doświadczał ich bliskiego, fizycznego kontaktu, rozumiem tą nieokiełznaną miłość do wysokich szczytów, łagodnych dolin, cichej wody płynącej pod stopami czy spienionych wodospadów. Rozumiem miłość do zamglonych tras, ośnieżonych smreków, kłębiastych chmur, które pojawiają się i znikają.

Zdjęcia Bartłomieja Bednarczyka są jak wciąż pisane na nowo utwory poetyckie z zaskakującą pointą. Paradoksalnie ich zaletą jest pochwała życia. Sądzę, że trzeba naprawdę mocno kochać życie, by pragnąć patrzeć na nie z perspektywy samotnego człowieka. W górach samotność odczuwa się w szczególny sposób. Słowa „ocalenie tylko w tobie” znajdują w górach swoje uzasadnienie.

Marek Danielkiewicz