„My Armii Krajowej Żołnierze” – wystawa w budynku starej plebanii

Zdjęcia, dokumenty, publikacje, pamiątki środowiska żołnierzy AK z obwodu lubartowskiego oraz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK zgromadzono w budynku starej plebani przy Bazylice św. Anny. Wystawę można oglądać do końca sierpnia w każdą niedzielę.

Ekspozycję zatytułowaną „My Armii Krajowej Żołnierze” otwarto 21 lipca. – Chcemy przypomnieć wysiłek żołnierzy AK i jego efekt czyli wyzwolenie miasta Lubartowa spod okupacji niemieckiej – mówiła dr Ewa Sędzimierz, dyrektor Muzeum Ziemi Lubartowskiej.

Na wystawie zobaczymy zdjęcia, dokumenty, publikacje oraz pamiątki środowiska żołnierzy AK z obwodu lubartowskiego oraz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Są też obrazy Włodzimierza Sławosza Dębskiego, żołnierza AK, który brał udział w obronie kościoła w mieście Kisielin na Wołyniu. W otwarciu uczestniczyła jego wnuczka – Urszula Dębska.
Ekspozycja składa się z kilku segmentów, przeplatających się ze sobą wątków Wołynia i Lubartowa.  – W pewnym momencie te wątki się łączą. Będą to te wydarzenia, które miały miejsce na Ziemi Lubartowskiej 75 lat temu – tłumaczyła dyrektor Ewa Sędzimierz.
Na wystawie zobaczymy między innymi ludzi lubartowskiej konspiracji oraz oddziały zbrojne, które funkcjonowały w obwodzie Lubartów. Uwagę zwraca instalacja przedstawiająca dłoń trzymającą cegłę. Jest to wizja obrony kościoła w Kisielinie W 1943 r.

(kw)