Jaką bieżnię do domu wybrać?

We współczesnym świecie bardzo ciężko o regularną aktywność fizyczną. Praca siedząca, jazda samochodem, spędzanie czasu w domu – mało kto ma czas i okazję, by pobiegać czy chociażby pójść na długi spacer. Rozwiązaniem może się okazać bieżnia domowa. Opowiemy o tym, dlaczego warto mieć w domu taki sprzęt i jak wybrać odpowiednią bieżnię do użytku domowego.

Bieżnia do domu – jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Wiele zależy od przeznaczenia bieżni. Oczywiście każda bieżnia służy do biegania. Niemniej zaawansowana bieżnia treningowa nie jest konieczna, jeśli jesteś amatorem, który po prostu chce zadbać o swoją kondycję. Sprawdzi się wówczas bieżnia elektryczna (zasilana prądem) lub bieżnia magnetyczna (napędzana siłą twoich mięśni).

Wybierając bieżnię, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jednym z nich jest maksymalna waga użytkownika. Koniecznie zwróć uwagę na nośność bieżni. Zwłaszcza, jeśli będzie z niej korzystać kilkoro domowników o różnej posturze – niektóre modele są dostosowane do użytkowników nawet o wadze 200 kilogramów. Większość modeli przeznaczona jest dla użytkowników o masie nieco przekraczającej 100 kilogramów.

Kolejna kwestia to wymiary pasa biegowego. Tutaj kluczowym aspektem jest wzrost użytkownika. Dla osób wysokich rekomendowane są bieżnie z pasem o wymiarach 165 na 60 cm. Analogicznie – niższe osoby powinny się decydować na bieżnię z pasem o mniejszych wymiarach.

Istotną sprawą jest także głośność sprzętu. Szczególnie jeśli masz zamiar używać bieżni na przykład w salonie, w obecności innych domowników. Bieżnia powinna być wówczas cicha.

Bieżnie mogą być również wyposażone w różne dodatkowe funkcje. Wybierz te, na których najbardziej ci zależy. Mogą to być: programy treningowe, programy zmieniające prędkość lub kąt nachylenia pasa bieżni, pomiar pulsu, możliwość łączenia się z urządzeniami zewnętrznymi przez Bluetooth (na przykład ze smartwatchem).

Warto wybierać bieżnie topowych marek, takich jak Eliton, Spokey, Sky, Hertz, Xterra oraz One Fitness.

Oczywiście istotną dla każdego użytkownika kwestią jest cena bieżni. Najtańsze bieżnie dostępne są już w cenie do 1000 zł. Niemniej za lepszy sprzęt trzeba więcej zapłacić. Warto jednak pamiętać, że można kupić bieżnie online na raty na https://kupujwratach.pl/na-raty/bieznia .

Bieżnia – jak prawidłowo z niej korzystać?

Przede wszystkim warto zrobić sobie lekką rozgrzewkę przed wejściem na bieżnię. Następnie możesz przystąpić do treningu. Na początku musisz stanąć na brzegach bieżni i włączyć urządzenie (na najwolniejsze tempo). Gdy pas biegowy zacznie pracować – stań na nim i zacznij biec. Stopniowo możesz biegać szybciej, zwiększając prędkość pasa biegowego. Biegaj środkiem, a nie na brzegach pasa. Nie trzymaj się też uchwytów podczas treningu.