Autoportrety pełne radości, światła i koloru

 Galeria Trzech Obrazów to nowa forma eksponowania dokonań autorów związanych z Lubartowem, prowadzona przez Lubartowski Ośrodek Kultury. W pierwszej kolejności na ekspozycję trafiły autoportrety Katarzyny Lenarciak. To artystka, która zawodowo zajmuje się grafiką komputerową. Jest między innymi autorką logo naszego miasta, projektantką identyfikacji wizualnych wielu firm i instytucji.

 

 

 

Czym dla Ciebie jest autoportret? Bazując na swoich doświadczeniach, odnoszę wrażenie, że to bardzo trudny rodzaj portretu…

Autoportret to jeden z wielu tematów artystycznych, dość ryzykowny. To forma komunikacji ze światem z podkreśleniem tego, że istnieję. Wszystkich twórców na przestrzeni wieków, bez względu na technikę wypowiedzi artystycznej, łączyła chęć zmierzenia się ze swoim wizerunkiem. Pomysły na przedstawienie siebie pokazują nieograniczoną wyobraźnię artystów. Są zapisem chwili, nastroju, odzwierciedleniem upływu czasu, rodzajem gry z konwenansem, podkreśleniem zmieniającej się osobowości artysty lub chęci wykreowania siebie w innym świecie lub wcieleniem się w nieco inną rolę.

W jakich okolicznościach powstały prace?

Stworzenie dobrej fotografii, to znalezienie się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie. Notuję chwile, fotografuję zawsze i wszędzie. Fotografując siebie, jestem równie cierpliwym fotografem, jak i modelem. Z jednej strony obiektywu patrzę i gram rolę samej siebie, z drugiej strony oceniam, staję się elementem własnej kompozycji, kreuję siebie, dobieram elementy. Finałem jest niezależny obraz. Zachęcam wszystkich do podjęcia takich prób, po prostu do fotografowania.

Co łączy te trzy fotografie?

Ja i moje okulary… A serio? Łączy je ekspresja, światło, kolor, radość życia, sposób pokazania siebie światu i to, że te zdjęcia są mną od początku do końca. Pomysły rodzą się w mojej głowie, realizuję je za pomocą własnego warsztatu i umiejętności, następnie oddaję je widzom. Chcę pokazać mój nastrój, moje stany emocjonalne, czasem beztroskę, lubię cieszyć się chwilą i kontaktem z naturą.

Nad czym ostatnio pracujesz jako grafik?

Uczę się lekkości od moich dzieci…

 

Rozmawiała: Katarzyna Wójcik