Biblioteka Pedagogiczna: poczytasz książki, obejrzysz wystawy, spotkasz ciekawych ludzi

Rozmowa z Haliną Soszką, pracownikiem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie z Filią w Lubartowie.

Dla kogo jest przeznaczona Biblioteka Pedagogiczna?
–  Dla każdego. Ale nasz księgozbiór dedykowany jest przede wszystkim nauczycielom podnoszącym kwalifikacje zawodowe. Biblioteka znajduje się przy ul. Chopina 6A. Została założona w 1953 r., tak więc w przyszłym roku będziemy świętować 60 rocznicę jej utworzenia. Pracownicy oświaty znajdą u nas książki autorów klasycznych i współczesnych. Czekają programy nauczania, scenariusze zajęć i godzin wychowawczych, poradniki, encyklopedie i słowniki z pedagogiki i psychologii.  Młodzieży uczącej się i studiującej proponujemy podręczniki akademickie, lektury szkolne oraz ich omówienia.

Z nazwy biblioteka brzmi jak tylko dla dorosłych, ale jest to też  miejsce dla dzieci…
–  Z radością witamy u nas najmłodszych. Zachęcamy do czytania i wypożyczania bajek, wierszy, opowiadań oraz do przeglądania prasy dziecięcej. A kredki i flamastry czekają na twórczą aktywność małych czytelników. W naszym budynku jest pomieszczenie, gdzie odbywają się rehabilitacje, dzieci od poniedziałku do czwartku są przywożone na ćwiczenia i wtedy chętnie do nas zaglądają. Oglądają wystawy prac uczniów szkół podstawowych, bo takie ekspozycje mamy u nas. Jest też kącik z prasą dziecięcą, którą mogą sobie przejrzeć.

A jakie pozycje książkowe i nowości  poleca biblioteka ?
– Nasz księgozbiór to również powieści polskich klasyków literatury, np. E. Orzeszkowa, H. Sienkiewicz. Tym, którzy interesują się historią,  polecamy książki Normana Davisa oraz świetnie przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej tzw. Teki Edukacyjne na temat II wojny światowej, prześladowań Żydów i obozów zagłady. Materiały bogate w reprodukcje zdjęć, dokumenty źródłowe, mapy, płyty CD oraz przewodniki dla ucznia i nauczyciela.
Dużą popularnością wśród czytających cieszy się literatura skandynawska. My taką mamy i polecamy ją czytelnikom, którzy lubią być „na czasie” w czytelniczej modzie.
Wszystkie osoby – również nie zapisane do biblioteki – mogą przyjść do naszej czytelni i miło spędzić czas przy lekturze wybranych czasopism.  Mamy 30 tytułów z różnych dziedzin wiedzy, np. „Wychowanie w Przedszkolu”, „Życie Szkoły”, „Kroniki Sejmowe”, „Praca socjalna”.  Z nowości możemy polecić „Białe plamy. Czarne plamy”, „Zanim będę uczniem”, „Jak pomóc dziecku nauczyć się angielskiego”. Są też scenariusze dla nauczyciela czy poradniki do prowadzenia godzin wychowawczych oraz literatura dla dzieci.

Biblioteka prowadzi współpracę ze szkołami i przedszkolami. Jak wygląda ta współpraca?
– Jak najbardziej współpracujemy z nauczycielami szkół, bibliotek szkolnych, świetlic, przedszkoli. Oczekujemy na wszelkiego rodzaju materiały: scenariusze, artykuły i różne materiały wytwarzane w placówce przedszkolnej czy szkole. Prowadzimy też lekcje biblioteczne – zapoznajemy uczniów z funkcjonowaniem biblioteki naukowej i uczymy korzystania z katalogów komputerowych.  Jeżeli nauczyciel zechciałby u nas takie lekcje przeprowadzić, to nie ma sprawy. Także my chętnie takie lekcje poprowadzimy według naszego pomysłu. Do placówek oświatowych dostarczamy bezpłatny biuletyn „Serwis Biblioteki Pedagogicznej”. Ogłaszamy konkursy czytelniczo-plastyczne, a wystawy prac można podziwiać w bibliotece. Organizujemy też spotkania – ostatnio było takie z regionalistką Zofią Meksułową. Włączamy się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Koleżanka pracująca razem ze mną Katarzyna Kapek będzie czytała książki dzieciakom z Przedszkola nr 2, które odwiedziły nas, pokazując swoje prace zrobione na zajęciach przedszkolnych. W październiku obchodzimy również Dzień Edukacji Narodowej. I z  tej okazji przygotowaliśmy niespodziankę dla nauczycieli – przez cały październik było gratisowe założenie karty. 15 listopada odbędzie się bezpłatne szkolenie dla bibliotekarzy-nauczycieli „Od nauczyciela-bibliotekarza do brokera informacji, cz.1”. Przeprowadzą je panie z PBW w Lublinie. Informacje i zapisy pod numerem 81-854-39-77.

W bibliotece jest prowadzona również akcja  „Uwolnij książkę…
Biblioteka Pedagogiczna włączyła się w akcję boockrossing – uwolnij książkę. Jest u nas półka, na której czytelnicy mogą wymieniać się książkami. Tutaj można wybrać coś interesującego dla siebie i zostawić książkę, której już nie potrzebujemy. Serdecznie zapraszam wspólnie z koleżanką Katarzyną Kapek do naszej biblioteki. Rozmawiała: Sylwia Nowokuńska