Jedyna taka „Przystań” w Firleju

Od ubiegłego roku dzieci z  Firleja mają miejsce, gdzie mogą spędzać czas, nie nudząc się w domu. A to za sprawą projektu „Świetlicowa Przystań”, realizowanego przez Stowarzyszenie „ToMyRazem”.

 Rozmowa  z prezesem Stowarzyszenia „ToMyRazem” w Firleju, Dawidem Tarnowskim

 Projekt „Świetlicowa Przystań” istnieje dzięki Stowarzyszeniu „ToMyRazem”. Od kiedy to stowarzyszenie działa w Firleju i jakie są jego główne zadania?

– Stowarzyszenie „ToMyRazem” powstało w marcu 2012 roku. Jest to stowarzyszenie animatorów, ludzi o szerokim wachlarzu zainteresowań oraz osób z ogromnym bagażem doświadczeń w pracy animacyjnej, kulturalnej i społecznej. Głównymi zadaniami naszej organizacji są: animacja kultury, działanie na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, działanie na rzecz współpracy międzypokoleniowej, zwiększenie dostępności do kultury wysokiej, działanie na rzecz samorządu i społeczności lokalnej, zwiększanie udziału osób starszych w życiu społecznym. W swoich celach statutowych posiadamy także takie, które nie są związane z działalnością kulturalną, ale w dużym stopniu oddają one całkowitą misję Stowarzyszenia „TMR”. A  są to: działania na rzecz ochrony zwierząt i przyrody, działania na rzecz osób niepełnosprawnych, przeciwdziałanie patologiom społecznym jak również promocja turystyki i sportu. Zakres zadań jest zróżnicowany podobnie jak członkowie organizacji, ale niewątpliwie przyświeca nam jeden cel, praca z ludźmi i dla ludzi oraz zrobienie czegoś pozytywnego dla własnej satysfakcji. Jako stowarzyszenie organizujemy wiele akcji i mniejszych projektów np. w szkołach lub placówkach kultury. Dwa projekty zasługujące na poświęcenie chwili uwagi to „Świetlicowa Przystań” i udział naszych animatorów w ogólnopolskim projekcie Pracownie Orange.

 Na czym polega projekt „Świetlicowa Przystań” ?

Projekt „Świetlicowa Przystań” realizowany jest w ramach programu „Świetlica – Moje Miejsce” Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz Fundacji PZU. Oferta zajęć to współpraca dzieci i młodzieży oraz animatorów, ujęta w miesięcznych blokach tematycznych np. miesiąc teatralny, karnawałowy lub kulinarny. Propozycja zajęć ujęta w naszym wniosku po ocenie formalnej była jednym z dwóch najlepiej ocenionych projektów. Realizacja rozpoczęła się 1 lipca 2012 roku, natomiast planowane zakończenie to data 30 czerwca br. Jako prowadzący zauważamy potrzebę istnienia tego miejsca i dołożymy wszelkich starań, aby zdobyć potrzebne środki na kontynuację „Świetlicowej Przystani”.

 

Dla kogo są przeznaczone zajęcia w „Świetlicowej Przystani” i kiedy się odbywają?

Zajęcia świetlicowe, na które dzieci chętnie przychodzą, odbywają się w każdą środę i piątek w godzinach od 16.00 do 19.00. Średnio uczestniczy w nich 25 podopiecznych z terenu gminy Firlej. Czasami  zdarza się, że na zajęciach liczba uczestników przekracza nawet 40 osób. Projekt jest skierowany dla wszystkich chętnych dzieci w wieku 8-13 lat.

 Zajęcia są w miesięcznych w blokach tematycznych. Czemu  one są poświęcone?

– Zajęcia są zróżnicowane i na pewno każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Za nami są miesiące zatytułowane: „Jestem Eko – myślę Logicznie” – czyli nadawanie drugiego życia rzeczom pozornie bezużytecznym. „Technika Małego Chemika” –  to zajęcia chemiczne i fizyczne, wspólne przeprowadzanie doświadczeń kontrolowanych. W grudniu tematyka zajęć była typowo świąteczna – warsztaty manualne, przygotowywanie ozdób i stroików. Przed nami jeszcze m.in. zajęcia z pierwszej pomocy – „ Wiem, umiem, pomagam”, a także „Mikroświat” – gdzie będziemy pracować przy użyciu mikroskopów.

Ostatnią imprezą w „Świetlicowej przystani” był bal karnawałowy. Jakie atrakcje przygotowano dla dzieci na ferie?

– Bal był zakończeniem miesiąca karnawałowego. Odbył się w sali widowiskowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Firleju. W tym samym budynku znajduje się także siedziba Stowarzyszenia „TMR”. Przygotowaliśmy wspólnie z rodzicami i dziećmi wspaniały poczęstunek, dekorację sali, zaplanowaliśmy na ten wieczór szereg atrakcji dla naszych podopiecznych. W balu uczestniczyło 50 osób uczęszczających na nasze zajęcia oraz animatorzy i rodzice. Plan zajęć feryjnych przygotowany jest na całe dwa tygodnie z wyłączeniem weekendów. Będą każdego dnia zajęcia plastyczne, komputerowe, animacyjne, oraz akcje w przestrzeni poza świetlicą.

Rozmawiała: Sylwia Nowokuńska