Zamiast oglądać schematy i ilustracje w podręcznikach, uczniowie klas 2B, 2M i 1L z I LO im. Fryderyka Chopina w Lubartowie mieli okazję zobaczyć ludzkie ciało z zupełnie innej perspektywy. Podczas wyjątkowej wizyty edukacyjnej na wystawie „Prawdziwe Ciała Ludzkie” zajrzeli do wnętrza organizmu dosłownie – oglądając autentyczne eksponaty anatomiczne, które pozwoliły im lepiej zrozumieć budowę i funkcjonowanie poszczególnych narządów oraz
Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubartowie w najbliższy piątek 26 czerwca organizuje koncert pn. „Muzyka niepoważna na poważnie”. Koncert odbędzie się na placu przed ratuszem o godz. 19:00.
Podczas tegorocznych Letnich Mistrzostw Polski Masters na olimpijskim basenie Aqua Lublin Iwona Tarkowska wystartowała tylko w sobotniej części zawodów, jednak był to dzień niezwykle intensywny i bardzo udany sportowo. W sumie zaliczyła aż sześć startów – cztery indywidualne oraz dwie sztafety – pokazując dużą wszechstronność i bardzo dobrą dyspozycję startową mimo zmęczenia wynikającego z napiętego programu. W startach indywidualnych szczególnie
Na terenie MOSiR w Lubartowie 24 czerwca odbył się piknik edukacyjny zorganizowany przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lubartowie Sp. z o.o. w ramach projektu pn. „Modernizacja i rozbudowa sieci ciepłowniczej w PEC Lubartów”. Wydarzenie miało na celu przybliżenie mieszkańcom założeń realizowanego projektu oraz promocję działań związanych z efektywnością energetyczną, ochroną środowiska i rozwojem nowoczesnego ciepłownictwa. Uczestnicy mogli zapoznać się z
Spotkanie z Markiem Kamińskim – podróżnikiem, filozofem i zdobywcą obu biegunów Ziemi – było kolejnym wydarzeniem Festiwalu Literacko 36 organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Mickiewicza w Lubartowie. We wtorek, 10 czerwca, namiot festiwalowy wypełnił się mieszkańcami zainteresowanymi historiami człowieka, który wielokrotnie przekraczał granice ludzkich możliwości. Marek Kamiński jest pierwszym człowiekiem na świecie, który zdobył oba bieguny Ziemi bez
Dwa kolejne spotkania rundy wiosennej w rozgrywkach Macron IV ligi lubelskiej w sezonie 2025/2026 mają za sobą piłkarze Lewartu Lubartów. Podopieczni Grzegorza Bonina zdobyli w tych spotkaniach komplet punktów. Jedenastka z Lubartowa wygrała na wyjeździe z Tanwią Majdan Stary 3:0 oraz pokonała na własnym boisku Tura Milejów 3:1. Po dwudziestu dziewięciu kolejkach piłkarze z Lubartowa w ligowej tabeli zajmują drugie
W niedzielę 31 maja w hali sportowej ZS nr 2 w Lubartowie odbyła się kolejna odsłona imprezy sportowej organizowanej przez UKS TOP, działający przy szkole. Tym razem na parkiecie hali szkoły z ul. Chopina spotkały się drużyny siatkarskie aby walczyć o tytuł Mistrza Lubartowa i tym samym uhonorować urodziny miasta. W zawodach SIATKARSKI TOP, współfinansowanych przez Miasto Lubartów, wystartowało osiem
Maj był niezwykle intensywnym i pracowitym miesiącem – zarówno dla trenerki Iwony Tarkowskiej, jak i wszystkich pływaków, którzy trenują pod jej okiem. Z ogromnym zaangażowaniem reprezentowali oni swoje barwy podczas licznych zawodów. 9 maja podczas Pucharu Polski Masters w Konstancin Jeziorna świetnie zaprezentowała się Iwona Tarkowska. Na dystansie 100 m stylem zmiennym wywalczyła brązowy medal, natomiast na 100 m stylem
Spotkanie z Markiem Kamińskim – podróżnikiem, filozofem i zdobywcą obu biegunów Ziemi – było kolejnym wydarzeniem Festiwalu Literacko 36 organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Mickiewicza w Lubartowie. We wtorek, 10 czerwca, namiot festiwalowy wypełnił się mieszkańcami zainteresowanymi historiami człowieka, który wielokrotnie przekraczał granice ludzkich możliwości. Marek Kamiński jest pierwszym człowiekiem na świecie, który zdobył oba bieguny Ziemi bez
Po raz kolejny Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera odbędzie się w Lubartowie. 10 lipca ponownie mieszkańcy będą mogli wziąć udział w wydarzeniu, które od lat łączy kulturę, historię i tradycję dawnych miast Lubelszczyzny. W programie muzyka na żywo, pokazy cyrkowe i akrobacje, spektakle teatralne oraz storytelling i opowieści inspirowane dziedzictwem Izaaka Bashevisa Singera. Przypominamy, że Festiwal Śladami Singera został powołany w
Od spotkania autorskiego z Mają Van Straaten rozpoczął się Festiwal Literacko 36 organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Mickiewicza w Lubartowie. Pisarka opowiadała o swojej drodze do literatury, inspiracjach oraz kulisach powstawania popularnej serii książek o Frani Tańskiej. Autorka przyznała, że miłość do książek wyniosła z rodzinnego domu. – Wychowywałam się w domu, w którym były książki. Wyniosłam stamtąd
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zaprasza na wakacyjne plenery malarskie w parku pałacowym. Spotkania poprowadzi Jadwiga Inka Zamoyska – malarka, córka ostatnich właścicieli Kozłówki. Plener malarski jest propozycją dla osób, które chcą spędzić letni poranek w wyjątkowym miejscu, zatrzymać się na chwilę i spojrzeć uważniej na otaczającą przestrzeń. Kozłowiecki park, pałacowa architektura, światło, kolory i detale staną się punktem wyjścia do
Tegoroczna edycja Annowania – tradycyjnego już święta organizowanego przed lubartowskim ratuszem odbędzie się 27 lipca. Organizatorzy odsłaniają kolejne karty programu. Wiadomo już, że gwiazdą wieczoru będzie Antonina Krzysztoń. To nazwisko znane każdemu, kto ceni poetycką piosenkę z głębokim przekazem. Krzysztoń to pieśniarka, kompozytorka i autorka tekstów, która od ponad 40 lat obecna jest na polskiej scenie muzycznej. Urodzona w Krakowie
Już w najbliższą niedzielę 29 czerwca odbędzie się XXXI Święto Roweru. Jest to impreza z bogatą tradycją, promująca aktywne spędzanie wolnego czasu i przyciągająca liczną grupę uczestników. Jak co roku organizatorzy przewidują liczne atrakcje. Będzie można wylosować dobrej klasy rowery, uczestnicy otrzymają pamiątkowe – koszulkę i dyplom, poczęstowani zostaną pyszną grochówką. Redakcja „Lubartowiaka” jest patronem prasowym XXXI Święta Roweru. Święto
Ogień, akrobacje w powietrzu, muzyka na żywo i magia ulicznego teatru – to wszystko już wkrótce w Lubartowie w ramach Festiwalu Śladami Singera 2025. Międzynarodowa ekipa artystów z Argentyny, Chile, Czech, USA i Polski zaprezentuje widowisko „Przyjaciele Sztukmistrza 2025” – inspirowane twórczością Izaaka Baszewisa Singera. Będzie to niezapomniany pokaz z elementami cyrku, fire show i opowieściami o bohaterach jego książek.
Akwarele inspirowane między innymi rozlewiskami Wieprza w Jeziorzanach, polami wokół starego traktu z Kozłówki do Samoklęsk, zmieniającymi się wraz z aurą krajobrazami Kamionki, Kierzkówki, Firleja, Lasów Kozłowieckich możemy oglądać na najnowszej wystawie „Wokół mnie” w Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Autorką prac jest Anna – Fic Lazor, przez wiele lat zawodowo związana z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków.
Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta (18 czerwca) radni przyjęli sprawozdanie finansowe oraz udzielili burmistrzowi Krzysztofowi Paśnikowi wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2024. To ważny moment nie tylko z punktu widzenia bieżącego zarządzania miastem, ale również okazja do podsumowania całej kadencji Krzysztofa Paśnika na stanowisku burmistrza. Inwestycje, rozwój strefy gospodarczej, poprawa infrastruktury, nowe przestrzenie dla sportu i
Muzyka jego zdaniem jest jedną z najpiękniejszych sztuk. Pobudza wyobraźnię odbiorcy, zachęca do dyskusji i daje różnorodne możliwości interpretacji. Z pasji do tej dziedziny powstała książka „Porozmawiajmy o muzyce”. Jej autorem jest dziennikarz muzyczny pochodzący z Lubartowa – Michał Bigoraj. W publikacji znajdziemy wywiady z postaciami z branży muzycznej i nie tylko. Maryla Rodowicz, Krzysztof Cugowski, Muniek Staszczyk, Kuba Sienkiewicz,
Swoją pasją do sportu i aktywnego trybu życia od wielu lat stara się „zarazić” dzieci i młodzież. Pokazuje, że aktywność fizyczna jest nie tylko zdrowa, ale również pełna przygód i satysfakcji. Dariusz Klej to nauczyciel wychowania fizycznego oraz edukacji dla bezpieczeństwa z 20 – letnim stażem pracy w Szkole Podstawowej nr 3, instruktor pływania, organizator i animator wielu interesujących wydarzeń
Determinacja, pasja i wszechstronność – te trzy słowa doskonale opisują Julię Wójcik, utalentowaną zawodniczkę sportową z Lubartowa. Swoją przygodę ze sportem rozpoczęła już w wieku 6 lat, a przez kolejną dekadę należała do czołowych zawodniczek MKS Lewart AGS Lubartów w tenisie stołowym, zdobywając liczne trofea indywidualne i drużynowe. Jej talent i ciężka praca pomogły drużynie awansować do I ligi.Jednak to