Ważne
28.06.2026
Finałem XXXII Święta Roweru w Lubartowie był tradycyjny przejazd peletonu ulicami miasta oraz uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień. W tegorocznej edycji wydarzenia udział wzięło blisko 4,5 tysiąca uczestników, którzy od wczesnych godzin porannych przemierzali osiem tras o zróżnicowanym stopniu trudności, potwierdzając, że Święto Roweru pozostaje jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych imprez rowerowych w Polsce. Ze względu na żar lejący
28.06.2026
Już od wczesnych godzin porannych tysiące rowerzystów wyruszyło na trasy XXXII Święta Roweru w Lubartowie. Mimo wysokiej temperatury i palącego słońca uczestnikom nie brakowało energii. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się w szczególnym roku, gdy Lubartów jest gospodarzem centralnych obchodów Światowego Dnia Roweru organizowanych pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Na uczestników czekało osiem tras o zróżnicowanej długości – od rodzinnych przejazdów
27.06.2026
Lubartów po raz kolejny znalazł się na rowerowej mapie Polski, a tym razem także świata. To właśnie tutaj, w ramach centralnych obchodów Światowego Dnia Roweru organizowanych pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych, odbyła się konferencja „Rower to wolność. Lubartów to kierunek”. W sali widowiskowej Lubartowskiego Ośrodka Kultury spotkali się samorządowcy, mistrzowie kolarstwa, organizatorzy Święta Roweru i pasjonaci dwóch kółek, by rozmawiać

Wiadomości

To właśnie Lubartów wyznaczył kierunek. Miasto gospodarzem centralnych obchodów Światowego Dnia Roweru

Lubartów po raz kolejny znalazł się na rowerowej mapie Polski, a tym razem także świata. To właśnie tutaj, w ramach centralnych obchodów Światowego Dnia Roweru organizowanych pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych, odbyła się konferencja „Rower to wolność. Lubartów to kierunek”. W sali widowiskowej Lubartowskiego Ośrodka Kultury spotkali się samorządowcy, mistrzowie kolarstwa, organizatorzy Święta Roweru i pasjonaci dwóch kółek, by rozmawiać

Retro rowery na placu przed ratuszem. Każdy mógł przejechać się eksponatem

Zabytkowe jednoślady, stroje z dawnych lat i możliwość przejażdżki historycznymi rowerami – tak dzisiaj 27 czerwca wyglądał plac przed lubartowskim ratuszem. Wystawa retro rowerów była jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom Światowego Dnia Roweru organizowanym w Lubartowie pod patronatem ONZ. Wydarzenie zorganizowało Muzeum Ziemi Lubartowskiej.  Największe zainteresowanie odwiedzających wzbudziły najstarsze eksponaty pochodzące z prywatnych kolekcji mieszkańców regionu. Część z nich udostępnił

„MOSIRKI” zwycięstwem zakończyły sezon

Piłkarki Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubartowie mają za sobą ostatnie spotkanie sezonu 2025/2026 w II lidze kobiet. Podopieczne Krzysztofa Skomry w pożegnalnym meczu zdobyły trzy punkty dzięki zwycięstwu nad Sokołem Kolbuszowa Dolna 5:2. W tabeli końcowej sezonu Lubartowianki zajęły ósme miejsce z dorobkiem 28 punktów. W ostatniej, dwudziestej drugiej kolejce MOSiR Lubartów grał na własnym boisku z Sokołem

Czas na kino- przypominamy o seansie dla dzieci

Koniec roku szkolnego, można przyjść do kina Lewart na film. Przypominamy, że przed rozpoczęciem seansu z okazji zakończenia roku szkolnego odbędzie się losowanie nagród niespodzianek. Wśród uczestników rozlosowane będą 28 czerwca o godz. 14:30 i 17:00 atrakcyjne upominki, które umilą wspólne świętowanie i dostarczą dodatkowych emocji. Jak można otrzymać nagrodę niespodziankę? Przed filmem „Toy Story 5” odbędzie się losowanie z

Pokaż pozostałe wpisy

„MOSIRKI” zwycięstwem zakończyły sezon

Piłkarki Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubartowie mają za sobą ostatnie spotkanie sezonu 2025/2026 w II lidze kobiet. Podopieczne Krzysztofa Skomry w pożegnalnym meczu zdobyły trzy punkty dzięki zwycięstwu nad Sokołem Kolbuszowa Dolna 5:2. W tabeli końcowej sezonu Lubartowianki zajęły ósme miejsce z dorobkiem 28 punktów. W ostatniej, dwudziestej drugiej kolejce MOSiR Lubartów grał na własnym boisku z Sokołem

Osiem medali Mistrzostw Polski juniorów młodszych

308 młodych sportowców z 50 klubów wzięło udział w XXXIII Mistrzostwach Polski juniorów młodszych w taekwon-do. Impreza odbyła się w dniach 12-14 czerwca w Stęszewie koło Poznania. Wśród uczestników mieliśmy dziesięcioosobową grupę zawodników Miejskiego Klubu Sportowego „Lewart” AGS Lubartów. Byli to: Miłosz Bocian, Kamil Bronisz, Gabriel Dejko, Daniela Kuchta, Karol Lis, Jakub Marzęda, Izabela Prokop, Aleksander Sputo, Diana Świderska, Karol

Laur Lubelskiego Koziołka- runda III

 Na basenie olimpijskim Aqua Lublin 13 czerwca odbyła się III runda zawodów o Laur Lubelskiego Koziołka. W zawodach udział wzięli: Antonina Zielińska (2018); Kacper Jedliński (2017); Wiktoria Widlak (2016); Maciej Mierzwiński (2015); Mateusz Szczuchniak (2012). Było to kolejne zdobyte doświadczenie, tym razem na pływalni 50- metrowej.  Brązowy medal zdobył Maciej Mierzwiński na 100 m stylem grzbietowym, życiówkę Mateusz Szczuchniak na

Marek Kamiński w Lubartowie. „Na biegun dochodzi nie ciało, ale głowa”

Spotkanie z Markiem Kamińskim – podróżnikiem, filozofem i zdobywcą obu biegunów Ziemi – było kolejnym wydarzeniem Festiwalu Literacko 36 organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Mickiewicza w Lubartowie. We wtorek, 10 czerwca, namiot festiwalowy wypełnił się mieszkańcami zainteresowanymi historiami człowieka, który wielokrotnie przekraczał granice ludzkich możliwości. Marek Kamiński jest pierwszym człowiekiem na świecie, który zdobył oba bieguny Ziemi bez

Pokaż pozostałe wpisy

Magdalena Kordel na spotkaniu w bibliotece

Za nami drugi dzień Festiwalu „Literacko 36 – noś się z książką!, który zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Lubartowie.  Na spotkanie autorskie przybyła Magdalena Kordel, pisarka, autorka powieści obyczajowych.  Swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła, aby uporać się z trudnymi doświadczeniami z przeszłości, potem stała się autorką bestsellerów.   Magdalena Kordel podczas spotkania z czytelnikami 11 czerwca mówiła,

Marek Kamiński w Lubartowie. „Na biegun dochodzi nie ciało, ale głowa”

Spotkanie z Markiem Kamińskim – podróżnikiem, filozofem i zdobywcą obu biegunów Ziemi – było kolejnym wydarzeniem Festiwalu Literacko 36 organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Mickiewicza w Lubartowie. We wtorek, 10 czerwca, namiot festiwalowy wypełnił się mieszkańcami zainteresowanymi historiami człowieka, który wielokrotnie przekraczał granice ludzkich możliwości. Marek Kamiński jest pierwszym człowiekiem na świecie, który zdobył oba bieguny Ziemi bez

Festiwal Śladami Singera już 10 lipca w Lubartowie

Po raz kolejny Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera odbędzie się w Lubartowie. 10 lipca ponownie mieszkańcy będą mogli wziąć udział w wydarzeniu, które od lat łączy kulturę, historię i tradycję dawnych miast Lubelszczyzny. W programie muzyka na żywo, pokazy cyrkowe i akrobacje, spektakle teatralne oraz storytelling i opowieści inspirowane dziedzictwem Izaaka Bashevisa Singera. Przypominamy, że Festiwal Śladami Singera został powołany w

Maja Van Straaten otworzyła Festiwal Literacko 36 w Lubartowie

Od spotkania autorskiego z Mają Van Straaten rozpoczął się Festiwal Literacko 36 organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Mickiewicza w Lubartowie. Pisarka opowiadała o swojej drodze do literatury, inspiracjach oraz kulisach powstawania popularnej serii książek o Frani Tańskiej. Autorka przyznała, że miłość do książek wyniosła z rodzinnego domu. – Wychowywałam się w domu, w którym były książki. Wyniosłam stamtąd

Pokaż pozostałe wpisy

Antonina Krzysztoń gwiazdą Annowania 2025 w Lubartowie

Tegoroczna edycja Annowania – tradycyjnego już święta organizowanego przed lubartowskim ratuszem odbędzie się 27 lipca. Organizatorzy odsłaniają kolejne karty programu. Wiadomo już, że gwiazdą wieczoru będzie Antonina Krzysztoń. To nazwisko znane każdemu, kto ceni poetycką piosenkę z głębokim przekazem. Krzysztoń to pieśniarka, kompozytorka i autorka tekstów, która od ponad 40 lat obecna jest na polskiej scenie muzycznej. Urodzona w Krakowie

Święto Roweru – zobacz program

Już w najbliższą niedzielę 29 czerwca odbędzie się XXXI Święto Roweru. Jest to impreza z bogatą tradycją, promująca aktywne spędzanie wolnego czasu i przyciągająca liczną grupę uczestników. Jak co roku organizatorzy przewidują liczne atrakcje. Będzie można wylosować dobrej klasy rowery, uczestnicy otrzymają pamiątkowe – koszulkę i dyplom, poczęstowani zostaną pyszną grochówką. Redakcja „Lubartowiaka” jest patronem prasowym XXXI Święta Roweru. Święto

Festiwal Śladami Singera już 11 lipca w Lubartowie

Ogień, akrobacje w powietrzu, muzyka na żywo i magia ulicznego teatru – to wszystko już wkrótce w Lubartowie w ramach Festiwalu Śladami Singera 2025. Międzynarodowa ekipa artystów z Argentyny, Chile, Czech, USA i Polski zaprezentuje widowisko „Przyjaciele Sztukmistrza 2025” – inspirowane twórczością Izaaka Baszewisa Singera. Będzie to niezapomniany pokaz z elementami cyrku, fire show i opowieściami o bohaterach jego książek.

Anna Fic – Lazor: „Nie szukam wielkich tematów”

Akwarele inspirowane między innymi rozlewiskami Wieprza w Jeziorzanach, polami wokół starego traktu z Kozłówki do Samoklęsk, zmieniającymi się wraz z aurą krajobrazami Kamionki, Kierzkówki, Firleja, Lasów Kozłowieckich możemy oglądać na najnowszej wystawie „Wokół mnie” w Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Autorką prac jest Anna – Fic Lazor, przez wiele lat zawodowo związana z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków.

Pokaż pozostałe wpisy

Burmistrz Krzysztof Paśnik z wotum zaufania i absolutorium – ROZMOWA

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta (18 czerwca) radni przyjęli sprawozdanie finansowe oraz udzielili burmistrzowi Krzysztofowi Paśnikowi wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2024. To ważny moment nie tylko z punktu widzenia bieżącego zarządzania miastem, ale również okazja do podsumowania całej kadencji Krzysztofa Paśnika na stanowisku burmistrza. Inwestycje, rozwój strefy gospodarczej, poprawa infrastruktury, nowe przestrzenie dla sportu i

Michał Bigoraj o swojej książce i pasji do muzyki – rozmowa

Muzyka jego zdaniem jest jedną z najpiękniejszych sztuk. Pobudza wyobraźnię odbiorcy, zachęca do dyskusji i  daje różnorodne  możliwości interpretacji. Z pasji do tej dziedziny powstała książka „Porozmawiajmy o muzyce”. Jej autorem jest dziennikarz muzyczny pochodzący z Lubartowa – Michał Bigoraj. W publikacji znajdziemy wywiady z postaciami z branży muzycznej i nie tylko. Maryla Rodowicz, Krzysztof Cugowski, Muniek Staszczyk, Kuba Sienkiewicz,

Praca z dziećmi daje mu energię i radość

Swoją pasją do sportu i aktywnego trybu życia od wielu lat stara się „zarazić” dzieci i młodzież. Pokazuje, że aktywność fizyczna jest nie tylko zdrowa, ale również pełna przygód i satysfakcji. Dariusz Klej to nauczyciel wychowania fizycznego oraz edukacji dla bezpieczeństwa z 20 – letnim stażem pracy w Szkole Podstawowej nr 3, instruktor pływania, organizator i animator wielu interesujących wydarzeń

Sportowa duma Lubartowa – rozmowa

Determinacja, pasja i wszechstronność – te trzy słowa doskonale opisują Julię Wójcik, utalentowaną zawodniczkę sportową z Lubartowa. Swoją przygodę ze sportem rozpoczęła już w wieku 6 lat, a przez kolejną dekadę należała do czołowych zawodniczek MKS Lewart AGS Lubartów w tenisie stołowym, zdobywając liczne trofea indywidualne i drużynowe. Jej talent i ciężka praca pomogły drużynie awansować do I ligi.Jednak to

Pokaż pozostałe wpisy