Ważne
24.06.2026
Lubartów stawia kolejny krok w kierunku nowoczesnej i ekologicznej komunikacji miejskiej. Jak poinformował burmistrz podczas ostatniej (23 czerwca) sesji Rady Miasta, jeszcze w tym tygodniu do Lubartowa dotrą dwa nowe autobusy elektryczne, które w najbliższym czasie zasilą tabor Lubartowskiej Komunikacji Miejskiej. Zakup pojazdów to element realizowanego przez samorząd projektu „Lubartowski Transport Publiczny”, którego celem jest rozwój przyjaznego środowisku transportu zbiorowego
24.06.2026
Ponad 41 mln zł przeznaczonych na inwestycje, blisko 6 mln zł nadwyżki budżetowej i utrzymane na bezpiecznym poziomie zadłużenie – tak w liczbach można podsumować 2025 rok w Lubartowie. Wyniki finansowe i działania samorządu zyskały poparcie większości radnych, którzy udzielili na ostatniej sesji Rady Miasta (23 czerwca) burmistrzowi Krzysztofowi Paśnikowi zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium. Obie uchwały zostały przyjęte
23.06.2026
19 lipca odbędzie się terenowa zbiórka krwi, łącząca szczytną ideę krwiodawstwa z obchodami Międzynarodowego Dnia Szachów. Wakacje to trudny czas dla banków krwi – wielu dawców wyjeżdża, a potrzeby rosną. Każdy zatem może oddać krew, która uratuje komuś zdrowie i życie. Zbiórka będzie się odbywać na placu przed ratuszem. Rejestracja chętnych w godz. 9:00 – 13:00. Inicjatywa organizowana jest przez

Wiadomości

Włoska przygoda uczniów II LO – cz. II

Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny „Azymut”, działający w II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja w Lubartowie, zorganizował wycieczkę do Włoch w dniach 12-21 czerwca. Przedstawiamy drugą część relacji z tej niezwykłej wyprawy. Piąty dzień naszej włoskiej wycieczki spędziliśmy na malowniczej wyspie Capri. Część grupy wybrała się na rejs dookoła wyspy, podczas którego można było podziwiać spektakularne klify, skalne formacje i groty. Następnie

Nie tylko z podręcznika – uczniowie „Chopina” poznają anatomię na żywo

Zamiast oglądać schematy i ilustracje w podręcznikach, uczniowie klas 2B, 2M i 1L z I LO im. Fryderyka Chopina w Lubartowie mieli okazję zobaczyć ludzkie ciało z zupełnie innej perspektywy. Podczas wyjątkowej wizyty edukacyjnej na wystawie „Prawdziwe Ciała Ludzkie” zajrzeli do wnętrza organizmu dosłownie – oglądając autentyczne eksponaty anatomiczne, które pozwoliły im lepiej zrozumieć budowę i funkcjonowanie poszczególnych narządów oraz

„Muzyka niepoważna na poważnie”

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubartowie w najbliższy piątek 26 czerwca organizuje koncert pn. „Muzyka niepoważna na poważnie”. Koncert odbędzie się na placu przed ratuszem o godz. 19:00.

Iwona Tarkowska na Letnich Mistrzostw Polski Masters

Podczas tegorocznych Letnich Mistrzostw Polski Masters na olimpijskim basenie Aqua Lublin Iwona Tarkowska wystartowała tylko w sobotniej części zawodów, jednak był to dzień niezwykle intensywny i bardzo udany sportowo. W sumie zaliczyła aż sześć startów – cztery indywidualne oraz dwie sztafety – pokazując dużą wszechstronność i bardzo dobrą dyspozycję startową mimo zmęczenia wynikającego z napiętego programu. W startach indywidualnych szczególnie

Pokaż pozostałe wpisy

Laur Lubelskiego Koziołka- runda III

 Na basenie olimpijskim Aqua Lublin 13 czerwca odbyła się III runda zawodów o Laur Lubelskiego Koziołka. W zawodach udział wzięli: Antonina Zielińska (2018); Kacper Jedliński (2017); Wiktoria Widlak (2016); Maciej Mierzwiński (2015); Mateusz Szczuchniak (2012). Było to kolejne zdobyte doświadczenie, tym razem na pływalni 50- metrowej.  Brązowy medal zdobył Maciej Mierzwiński na 100 m stylem grzbietowym, życiówkę Mateusz Szczuchniak na

Marek Kamiński w Lubartowie. „Na biegun dochodzi nie ciało, ale głowa”

Spotkanie z Markiem Kamińskim – podróżnikiem, filozofem i zdobywcą obu biegunów Ziemi – było kolejnym wydarzeniem Festiwalu Literacko 36 organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Mickiewicza w Lubartowie. We wtorek, 10 czerwca, namiot festiwalowy wypełnił się mieszkańcami zainteresowanymi historiami człowieka, który wielokrotnie przekraczał granice ludzkich możliwości. Marek Kamiński jest pierwszym człowiekiem na świecie, który zdobył oba bieguny Ziemi bez

Lewart wicemistrzem IV ligi i zagra w barażach o III ligę

Dwa kolejne spotkania rundy wiosennej w rozgrywkach Macron IV ligi lubelskiej w sezonie 2025/2026 mają za sobą piłkarze Lewartu Lubartów. Podopieczni Grzegorza Bonina zdobyli w tych spotkaniach komplet punktów. Jedenastka z Lubartowa wygrała na wyjeździe z Tanwią Majdan Stary 3:0 oraz pokonała na własnym boisku Tura Milejów 3:1. Po dwudziestu dziewięciu kolejkach piłkarze z Lubartowa w ligowej tabeli zajmują drugie

SIATKARSKI TOP’26 w prezencie na urodziny Lubartowa

W niedzielę 31 maja  w hali sportowej ZS nr 2 w Lubartowie odbyła się kolejna odsłona imprezy sportowej organizowanej przez UKS TOP, działający przy szkole. Tym razem na parkiecie hali szkoły z ul. Chopina spotkały się drużyny siatkarskie aby walczyć o tytuł Mistrza Lubartowa i tym samym uhonorować urodziny miasta. W zawodach SIATKARSKI TOP, współfinansowanych przez Miasto Lubartów, wystartowało osiem

Pokaż pozostałe wpisy

Marek Kamiński w Lubartowie. „Na biegun dochodzi nie ciało, ale głowa”

Spotkanie z Markiem Kamińskim – podróżnikiem, filozofem i zdobywcą obu biegunów Ziemi – było kolejnym wydarzeniem Festiwalu Literacko 36 organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Mickiewicza w Lubartowie. We wtorek, 10 czerwca, namiot festiwalowy wypełnił się mieszkańcami zainteresowanymi historiami człowieka, który wielokrotnie przekraczał granice ludzkich możliwości. Marek Kamiński jest pierwszym człowiekiem na świecie, który zdobył oba bieguny Ziemi bez

Festiwal Śladami Singera już 10 lipca w Lubartowie

Po raz kolejny Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera odbędzie się w Lubartowie. 10 lipca ponownie mieszkańcy będą mogli wziąć udział w wydarzeniu, które od lat łączy kulturę, historię i tradycję dawnych miast Lubelszczyzny. W programie muzyka na żywo, pokazy cyrkowe i akrobacje, spektakle teatralne oraz storytelling i opowieści inspirowane dziedzictwem Izaaka Bashevisa Singera. Przypominamy, że Festiwal Śladami Singera został powołany w

Maja Van Straaten otworzyła Festiwal Literacko 36 w Lubartowie

Od spotkania autorskiego z Mają Van Straaten rozpoczął się Festiwal Literacko 36 organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Mickiewicza w Lubartowie. Pisarka opowiadała o swojej drodze do literatury, inspiracjach oraz kulisach powstawania popularnej serii książek o Frani Tańskiej. Autorka przyznała, że miłość do książek wyniosła z rodzinnego domu. – Wychowywałam się w domu, w którym były książki. Wyniosłam stamtąd

Zatrzymać Kozłówkę – wakacyjne plenery malarskie z Inką Zamoyską

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zaprasza na wakacyjne plenery malarskie w parku pałacowym. Spotkania poprowadzi Jadwiga Inka Zamoyska – malarka, córka ostatnich właścicieli Kozłówki. Plener malarski jest propozycją dla osób, które chcą spędzić letni poranek w wyjątkowym miejscu, zatrzymać się na chwilę i spojrzeć uważniej na otaczającą przestrzeń. Kozłowiecki park, pałacowa architektura, światło, kolory i detale staną się punktem wyjścia do

Pokaż pozostałe wpisy

Antonina Krzysztoń gwiazdą Annowania 2025 w Lubartowie

Tegoroczna edycja Annowania – tradycyjnego już święta organizowanego przed lubartowskim ratuszem odbędzie się 27 lipca. Organizatorzy odsłaniają kolejne karty programu. Wiadomo już, że gwiazdą wieczoru będzie Antonina Krzysztoń. To nazwisko znane każdemu, kto ceni poetycką piosenkę z głębokim przekazem. Krzysztoń to pieśniarka, kompozytorka i autorka tekstów, która od ponad 40 lat obecna jest na polskiej scenie muzycznej. Urodzona w Krakowie

Święto Roweru – zobacz program

Już w najbliższą niedzielę 29 czerwca odbędzie się XXXI Święto Roweru. Jest to impreza z bogatą tradycją, promująca aktywne spędzanie wolnego czasu i przyciągająca liczną grupę uczestników. Jak co roku organizatorzy przewidują liczne atrakcje. Będzie można wylosować dobrej klasy rowery, uczestnicy otrzymają pamiątkowe – koszulkę i dyplom, poczęstowani zostaną pyszną grochówką. Redakcja „Lubartowiaka” jest patronem prasowym XXXI Święta Roweru. Święto

Festiwal Śladami Singera już 11 lipca w Lubartowie

Ogień, akrobacje w powietrzu, muzyka na żywo i magia ulicznego teatru – to wszystko już wkrótce w Lubartowie w ramach Festiwalu Śladami Singera 2025. Międzynarodowa ekipa artystów z Argentyny, Chile, Czech, USA i Polski zaprezentuje widowisko „Przyjaciele Sztukmistrza 2025” – inspirowane twórczością Izaaka Baszewisa Singera. Będzie to niezapomniany pokaz z elementami cyrku, fire show i opowieściami o bohaterach jego książek.

Anna Fic – Lazor: „Nie szukam wielkich tematów”

Akwarele inspirowane między innymi rozlewiskami Wieprza w Jeziorzanach, polami wokół starego traktu z Kozłówki do Samoklęsk, zmieniającymi się wraz z aurą krajobrazami Kamionki, Kierzkówki, Firleja, Lasów Kozłowieckich możemy oglądać na najnowszej wystawie „Wokół mnie” w Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Autorką prac jest Anna – Fic Lazor, przez wiele lat zawodowo związana z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków.

Pokaż pozostałe wpisy

Burmistrz Krzysztof Paśnik z wotum zaufania i absolutorium – ROZMOWA

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta (18 czerwca) radni przyjęli sprawozdanie finansowe oraz udzielili burmistrzowi Krzysztofowi Paśnikowi wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2024. To ważny moment nie tylko z punktu widzenia bieżącego zarządzania miastem, ale również okazja do podsumowania całej kadencji Krzysztofa Paśnika na stanowisku burmistrza. Inwestycje, rozwój strefy gospodarczej, poprawa infrastruktury, nowe przestrzenie dla sportu i

Michał Bigoraj o swojej książce i pasji do muzyki – rozmowa

Muzyka jego zdaniem jest jedną z najpiękniejszych sztuk. Pobudza wyobraźnię odbiorcy, zachęca do dyskusji i  daje różnorodne  możliwości interpretacji. Z pasji do tej dziedziny powstała książka „Porozmawiajmy o muzyce”. Jej autorem jest dziennikarz muzyczny pochodzący z Lubartowa – Michał Bigoraj. W publikacji znajdziemy wywiady z postaciami z branży muzycznej i nie tylko. Maryla Rodowicz, Krzysztof Cugowski, Muniek Staszczyk, Kuba Sienkiewicz,

Praca z dziećmi daje mu energię i radość

Swoją pasją do sportu i aktywnego trybu życia od wielu lat stara się „zarazić” dzieci i młodzież. Pokazuje, że aktywność fizyczna jest nie tylko zdrowa, ale również pełna przygód i satysfakcji. Dariusz Klej to nauczyciel wychowania fizycznego oraz edukacji dla bezpieczeństwa z 20 – letnim stażem pracy w Szkole Podstawowej nr 3, instruktor pływania, organizator i animator wielu interesujących wydarzeń

Sportowa duma Lubartowa – rozmowa

Determinacja, pasja i wszechstronność – te trzy słowa doskonale opisują Julię Wójcik, utalentowaną zawodniczkę sportową z Lubartowa. Swoją przygodę ze sportem rozpoczęła już w wieku 6 lat, a przez kolejną dekadę należała do czołowych zawodniczek MKS Lewart AGS Lubartów w tenisie stołowym, zdobywając liczne trofea indywidualne i drużynowe. Jej talent i ciężka praca pomogły drużynie awansować do I ligi.Jednak to

Pokaż pozostałe wpisy